Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Zájem o přírodní koupaliště klesá, Sobota 20. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
9.7.2007 - MF Dnes 7.7.2007
Zájem o přírodní koupaliště klesá,

V testu přírodních koupališť v Královéhradeckém kraji uspěl areál z 20. let minulého století v Dachovech u Hořic, na dalších místech se umístily přehrada Rozkoš u České Skalice a koupaliště Pelíšek v Prachovských skalách.

Při výběru místa své letní dovolené jsou lidé čím dál náročnější. Provozovatelé kempů a hoteliéři, kteří mají k dispozici nejen kvalitní ubytování, ale i bazén s pravidelně upravovanou vodou, mají vyhráno. Někteří milovníci vodních radovánek však stále zůstávají věrni přírodním koupalištím.

Dachovské moře

Čtyřiašedesátiletá Marta Nikoličová nedá dopustit na přírodní koupaliště v Dachovech u Hořic. „Jezdím sem od dvou let. Babička bydlela blízko Hořic, a tak sem maminka od mládí jezdila a později sem vozila i mě. Dřív tady byla oblázková pláž a na ní dřevěná lehátka s podhlavníkem,“ vzpomíná žena slunící se na pláži nyní pokryté jemným pískem.
„Říkám tomu tady dachovské moře. Koupaliště je velké, čisté a je tu stín, který u moře nenajdete. Pronajala jsem si převlékací kabinu a z Pardubic sem dojíždím každý den. Je tu krásně. Jsou tu lesy, houby, můžu odtud podnikat výlety - třeba na Zvičinu, projít se ke Kalíšku nebo vyrazit za kulturou do Hořic,“ pochvaluje si návštěvnice.
Mezi přírodními koupališti v Královéhradeckém kraji by si Dachovy skutečně zasloužily titul nejkrásnější. Klidný areál ukrytý v lese za vesnicí láká svou malebnou architekturou. „Koupaliště vzniklo ve 20. letech minulého století a vše se dochovalo do dnešní doby,“ říká pokladní Alena Metznerová.
Přestože dachovské koupaliště v porovnání s ostatními dopadlo nejlépe, prospěla by mu větší pozornost a péče od města Hořic, investice by se určitě vrátila. Jedním z posledních počinů tamních radních bylo pouze odstranění toboganu, který koupaliště hyzdil.

Koupání s čolky milovníkům Dachov nevadí

Koupaliště se stylovými dřevěnými převlékárnami bylo postaveno v roce 1925 podle projektu profesora hořické kamenické školy a cestovatele Karla Bachury na místě bývalého dachovského rybníka. Kamenem obložené koupaliště s dřevěným ostrůvkem uprostřed napájí voda z lesních pramenů. Plavání se žábami a jinými obojživelníky návštěvníkům nevadí. Voda je čistá, což potvrzuje i výskyt vzácného a na kvalitu vody citlivého čolka horského, jehož lovení se trestá vysokou pokutou.
Kdo nechce každý den dojíždět a vyhovují mu klidnější kempy, může se ubytovat přímo v areálu, buď ve stanu, nebo v některé z chatek.
Ubytování najdou návštěvníci i u největšího přírodního koupaliště v kraji na přehradě Rozkoš. Nabídka služeb je tam mnohem širší, na své si přijdou příznivci windsurfingu i milovníci vyjížděk na lodičkách. Podobně jako na jiných přírodních nádržích však s rostoucími teplotami kvalita vody postupně klesá.

Pod ochranou bájného strážce skal


Mezi tři nejlepší přírodní koupaliště se zařadil i Pelíšek na Jičínsku. Koupaliště je pojmenováno po bájném ochránci Prachovských skal. Žil prý v tamních lesích, kde pěstoval bylinky darované samotným Krakonošem. Koupaliště leží v srdci Prachovských skal. Je obklopeno lesy a napájeno potokem pramenícím ve skalách. I proto je tamní voda dost studená. Nejromantičtější koupaliště je však v současné době vypuštěno, voda v něm prý opět bude až za dva týdny.
Poměrně příjemné koupání na Jičínsku nabízí i koupaliště Sklář za obcí Ostružno. Jeho součástí je tábořiště. „Koupaliště se každý rok vypouští, opravuje se dno a provádějí se nátěry, aby nebylo poškozené. Je napájeno lesním potokem. Vodu nasáváme do pískové filtrace, v níž se okysličuje a čistí, a pak ji vracíme zpět. Koupili jsme také malou filtraci na čištění břehů. Koupaliště je otevřeno pro ubytované od 6, pro veřejnost od 8 do 20 hodin,“ říká správce koupaliště Jindřich Vedral. Mělčí část je vyhrazena pro neplavce, zábradlím ohraničená část se skokem pro plavce. I tam podobně jako na jiných přírodních koupalištích návštěvníků ubylo. „Dřív tady bývalo plno. Dnes máte skoro u každého baráku bazén,“ stýská si Vedral.
Z většího zájmu se naopak těší kemp Písák v Týništi nad Orlicí. Areál u lesa nabízí koupání v písníku obklopeném písečnými plážemi a ubytování v pěti chatkách. Je tam občerstvení a půjčovna sportovních potřeb.


Nejlepší v kraji

Dachovy - přírodní koupaliště (kamenná nádrž) leží v lese, patří k němu malebné dřevěné převlékárny z 20. let minulého století. Návštěvníci mohou využívat hřiště na míčové hry, brouzdaliště, ubytování, občerstvení ve stánku či ve staročeské hospodě. V koupališti přežívá vzácný čolek horský. Jeho lovení se trestá vysokou pokutou. Jednodenní vstupné: děti 15, dospělí 30 Kč, možnost zakoupení permanentky.

Pelíšek v Prachově - přírodní koupaliště (vybetonovanou nádrž) napájí voda ze skal, která je i v létě dost studená. Okolí patří k nejmalebnějším. K dispozici je i dětský koutek. V současné době koupaliště není v provozu.

Sklář v Ostružnu - přírodní koupaliště (vybetonovaná nádrž) má travnatý břeh, je napájeno lesním pramenem. Vodu čistí písečná filtrace. Je rozděleno na části pro neplavce a plavce. Návštěvníci mohou využívat tři hřiště, ubytování, občerstvení v kantýně či si vyjet na projížďku na koni. Řidiči by si měli dát pozor na ne příliš kvalitní příjezdovou cestu. Jednodenní vstupné: děti od 3 do 10 let 15, dospělí 25 Kč.

Přehrada Rozkoš u České Skalice nabízí pro tisíce koupání lidí s rušnými i klidnějšími plážemi, je rájem surfařů a rybářů. Rekreanti mohou využívat půjčovnu loděk, šlapadel a surfů, letní kino, minigolf, saunu, dětský koutek, restauraci, kiosky s občerstvením, dětský motokros, půjčovnu čtyřkolek i ubytování. Při skocích do vody je třeba dávat pozor na hloubku, v místech, kde je mělko, hrozí nebezpečí úrazu. Jednodenní vstupné: děti do 12 let 5, všichni nad 12 let 10 Kč.

Písák v Týništi nad Orlicí napájí lesní prameny. Areál obklopený lesem a písečnými břehy má i brouzdaliště. Nabízí sportovní příležitosti, občerstvení v kiosku a ubytování v chatkách. Jednodenní vstupné: děti do 6 let 5, do 15 let 15, dospělí 25 Kč.


Jana Krejčová
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)