Hořicko - Úřady - I v domovech důchodců jsou rozdíly Čtvrtek 28. března 2024 
Úřady
 Biskupství v Hr.Králové
 Česká pošta s.p. - Hořice
 Čs. insp. živ. prostř. HK
 Čs. školní inspekce HK
 Finanční úřad Hořice
 Hasiči Centrála
 Hasiči KH kraje
 Katastr.úřad Jičín
 Kr. hygienická st. HK
 Královéhradecký KÚ
 Městský úřad Hořice
 Okr.hygienická st. Jičín
 Okresní úřad Jičín
 Pozemkový fond
 Státní zástupci
 Úřad práce Jičín


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
I v domovech důchodců jsou rozdíly

Ačkoliv si investice do hořického domova důchodců, který je s kapacitou bezmála 190 lůžek největším zařízením svého druhu na okrese, vyžádaly v posledních asi pěti letech téměř deset milionů korun, až na výjimky jimi město řešilo havarijní stavy. Na výraznější zlepšení komfortu samotného ubytování se nedostává. Podle mínění radnice je na vině především rozdílný způsob financování sociálních ústavů, který nezaručuje rovnoprávný přístup k dotacím.

„Změny, které tady proběhly v předchozích zhruba čtyřech letech, nejsou sice na první pohled patrné, ale pro naše zařízení byly podstatné a v součtu dosahují opravdu značných výdajů,“ konstatuje ředitela domova důchodců Helena Kunešová. Vedoucí hořické radnice Jaroslav Vais potvrzuje, že se v posledních letech odstraňovaly výhradně havárie. „Neustále hasíme problémy, pro vlastní zlepšení se peníze nedostávají. Bylo nezbytné vyřešit rozvody topení, vody a odpadů. Museli jsme opravit například střechu na okálech, protože voda zatékala i do pokojů. Výdaje v posledních čtyřech pěti letech se budou blížit možná až k deseti milionům korun,“ líčí Vais.

Vedoucí investičního odboru Miloslav Svoboda potvrdil, že s dalším tři čtvrtě milionem je počítáno i v tomto roce. Ředitelka věří, že letošní investici ocení i obyvatelé domova. Areál se dočká bezbariérového vstupu s hlavním vchodem na fotobuňku. „Protože vchod bude zároveň zastřešen, slibujeme si především zlepšení podmínek při převozu imobilních občanů a jejich překladech do sanitního vozu a zpět na lůžko. Tyto převozy budou probíhat už v důstojnějším prostředí.“

Nový vchod si vyžádá přes půl milionu, dalších dvě stě tisíc má stát první etapa rekonstrukce stravovacího provozu, kde se zatím vybuduje nové zázemí pro personál. Celý projekt modernizace vývařovny podle nových hygienických norem však počítá s částkou kolem dvou milionů korun.

„Zatímco město sem investuje řádově v jednotkách milionů, což je na úrovni možností Hořic, v domovech zřizovaných státem se výdaje za stejné období pohybují v desítkách milionů. Jen pro srovnání, průměrné republikové náklady na lůžko ve srovnatelných zařízeních pro seniory činí 13 tisíc korun, tady máme provozní náklady asi o dva tisíce korun nižší,“ upozorňuje ředitelka. „Stále se snažíme šetřit, ale už není kde, protože za energie nebo prádelnu platit musíme. Obracíme každou korunu, ale plných devadesát procent našeho rozpočtu tvoří základní položky na režii,“ dodává.

Kunešová se pozastavuje nad tím, proč musí obyvatelé některých domovů žít v tak rozdílných podmínkách, když úhrada ze strany klientů je všude stejná. Zatímco někde si mohou dovolit nadstandardní výbavu pokojů, jinde nemají ani základní komfort. „Domovy, které zřizují obce, měly vždy proti státním nesrovnatelně složitější pozici. Můj názor je, že by neměly být rozdělovány do dvou skupin. Úroveň provozních a ubytovacích podmínek by měla být všude stejná bez ohledu na to, jestli jde o zařízení obecní, krajské nebo státní. A to by měl garantovat stát, alespoň tím, že umožní i obcím srovnatelný přístup k dotacím na modernizace,“ prohlásil Vais.