Hořicko - Školy - Základní školy - Školáci znovuobjevovali staré „kamenné“ Hořice Pátek 19. dubna 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
28.3.2007 - MF Dnes 22.3.2007
Školáci znovuobjevovali staré „kamenné“ Hořice

Staré „kamenné“ Hořice se ze zažloutlé šedi pomalu prolínají do parků a dalších míst, která se dnes utápějí v zeleni. Proměny historických Hořic mohou od včerejška spatřit návštěvníci místní Základní školy Na Daliborce na výstavě Krajina českopolského pohraničí.

Unikátní výstavu připravili žáci a učitelé školy. Ti několik měsíců prohledávali doma šuplíky, vyráželi za hořickými rodáky a sběrateli, do muzeí i archivů a na starých fotografiích objevovali kus historie města. „Snažili jsme se co nejvěrohodněji popsat historii fotografií a budov na nich zobrazených, aby měly význam i do budoucna, nejen v kterém roce vznikly. Pokusili jsme se zachytit i příhody, historické události, které se v tu dobu odehrály,“ říká koordinátor projektu a učitel školy Jan Sezima.

Spolu s ním se na projektu podíleli jeho kolegové a žáci druhého stupně. Ti přiznávají, že nafotit stejné místo jako před sto lety není nejjednodušší. Desítky nashromážděných a naskenovaných starých fotografií se díky počítačovému programu před zraky návštěvníků výstavy prolínají do současné podoby. „Ztrácí se tak budovy, které byly zbořeny, naopak se objevuje spousta zeleně. To nás překvapilo. Před sto lety se dřevo hodně využívalo a ve městě bylo málo stromů. Dnes se právě kvůli vysokému vzrůstu stromů hodně pohledů nedá nafotit ze stejného místa jako kdysi. Přišli jsme také na některé zajímavosti. Třeba že marianský sloup na náměstí stál původně o dvě stě metrů výše v místech, kde dnes vede silnice. Máme rovněž fotografii hořící Hirschovy továrny, která vyráběla ještě za války. Stála v místech, kde je kulturní dům Koruna. V současné době je tam hasičská zbrojnice. Na nejstarší fotografii, datované roku 1894, je náměstí,“ líčí Sezima.

Vedle projekce proměn představuje historickou a dnešní podobu Hořic skladácí bilboard s fotografiemi a s popisky v češtině a polštině. Na stejném projektu totiž pracuje i partnerská škola v polské Chudobě. „Výstava bude tento týden u nás a pak se přesune na městský úřad. Představíme ji i v hořickém kině a lidé si ji budou moci prohlédnout na webu. Celkový rozpočet projektu je 350 tisíc korun, dotuje ho euroregion Glacensis a škola. Na základě sesbíraného materiálu vznikne brožurka, která bude zájemcům k dispozici v informačním centru,“ říká ředitelka školy Lada Štěpánková. Hořická škola se do programu Krajina za školou zapojila spolu s desítkami dalších škol nejen z Česka, ale i z Německa, Anglie, Polska, Slovenska, Maďarska a Rumunska.


Jana Krejčová
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)