Hořicko - Školy - Střední školy a učiliště - Historie národa je v kameni Čtvrtek 18. dubna 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Historie národa je v kameni

Od tohoto školního roku převzal vedení SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích Josef Moravec. Předchozí ředitel Josef Pažout odešel po více než dvaceti letech do důchodu. 

Do vedení specifické střední školy byl již na jaře hledán odborník. V opakovaném konkurzním řízení zvítězil právě Josef Moravec, v té době zaměstnanec krajského úřadu, vedoucí oddělení všeobecného, odborného a speciálního vzdělávání. Konkurz byl vyhlášen s celostátním dosahem vzhledem k tomu, že do vedení školy je zapotřebí skutečný odborník. 

Protože nový ředitel má trvalé bydliště v Chrudimi, využije služební byt, který byl k této funkci městem nabízen. „Chci práci dát vše a plně se jí věnovat,“ říká. S podobnou funkcí již má zkušenosti, s prací v oboru také. 

„Celý život mne fascinovaly dvě věci: věda a pedagogika. Vědu jsem oželel kolem roku 1989 a dal se na pedagogickou dráhu, byl jsem sedm let ředitelem střední školy v Chrudimi,“ vysvětluje Moravec. Pak pracoval sedm let jako krajský úředník, avšak zjistil, že právě jeho práce ve škole patřila k nejplodnějším. Využil tedy nabízející se možnosti v Hořicích; navíc práce s kamenem je fascinující, jeho zpracování vytváří vysokou užitnou hodnotu. 

„Zařízení se nijak koncepčně nerozkládá, chci pokračovat ve šlépějích svého předchůdce a není tedy důvod k žádným dramatickým změnám,“ říká nový ředitel. Postupem času může dojít k drobným odchylkám vzhledem k tomu, že příštích deset let bude pro všechny střední školy nejtěžším obdobím v historii školství za posledních 200 let. 

„Kamenická škola je unikátní, má velký potenciál, ale to není vše,“ vysvětluje Moravec. Je zapotřebí sehnat žáky nejen z okolí, ale z celé republiky a dokonce i z ciziny, zajistit jim ubytování. 

V současné době má škola 167 studentů a nejde o žádné rozšiřování, v tom kvalita výuky nespočívá. Kvalitní pískovec a mramor na opracování získává škola většinou sponzorským způsobem. Nakupovat ho v tržním prostředí by bylo velmi nákladné. 

Studenti mají možnost seznamovat se s historií, která je nejspolehlivěji uložena právě v kameni. Příští týden se studenti vypraví na exkurzi do Basileje na expozici o Egyptě, každý má možnost navštívit současnou expozici v hořické Galerii plastik. Ve spolupráci s časopisem Kámen je i veřejnost zvána na výstavu s názvem Od horniny k soše, ušlechtilý kámen a jeho rukodělné dobývání a opracování v českých zemích. Uspořádána je k desátému výročí časopisu Kámen, potrvá do 7. listopadu a právě pro studenty sochařské školy bude velmi poučná i inspirující.

(Alena Kaňková)