Hořicko - Kultura - Výstavy - Vl.Doležal „Poslední obraz-setkání“ Středa 26. června 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
12.6.2024 - Redakce
Vl.Doležal „Poslední obraz-setkání“
Syn Ivan Doležal popisuje důvody proč výstava vznikla:

K realizaci výstavy rodinu inspiroval jeho poslední namalovaný obraz, který vzniknul po tátově dvouletém uměleckém půstu, kdy po smrti své milované manželky na malování na čas zanevřel. Odešel v době covidu-19, v době nesetkávání……, právě proto jsme výstavu opatřili tím dovětkem „setkání“. Chtěli jsme, aby se na výstavě sešli jeho přátelé, známí, spolupracovníci, zkrátka ti, kteří k němu měli nějaký vztah a abychom na něho společně zavzpomínali.

Výstava je malým průřezem jeho tvorby. Je poskládána z jeho původních krajinářských počátků, které postupem času přecházeli v barevné kompozice nejen krajiny, ale i v kompozice ryze abstraktní.

Kurátor výstavy Tomáš Mates, zasadil citlivě výstavu do historických prostor, do míst, kde stával „Hostinec u Slovanské lípy“. V tomto hostinci hrál divadlo v roce 1855 Josef Kajetán Tyl. Traduje se, že v tomto hostinci při divadelním vystoupení zazněla poprvé píseň „Kde domov můj?“, která zazněla i při slavnostní vernisáži. Veliké poděkování za propůjčení prostor patří manželům Kroisovým a panu Drašarovi.
Myslím si, že prostory nově vzniklé „Galerie U Slovanské lípy“ určitě stojí za pozornost. Ostatně, přijďte sami posoudit.

Výstava bude otevřena každý den až do 23.6.2024 13.00-17.00. Vstupné je dobrovolné a bude celé věnováno na nákup výtvarných pomůcek pro děti ze ZUŠ Hořice.


Dovětek
Výstava obrazů, ze kterých je cítit měkkost krajiny českého podkrkonoší a Krkonoš, která se prolíná všemi obrazy, byť jsou na nich zobrazeny různé motivy a různá témata. Vyzrálost používání barev, rukopis, skládání barevné kompozice, zobrazení kolorovaných nálad, není však pouze dílem umění, ke kterému se časem každý malíř postupně dříve – či později dostane. K tomuto všemu je z největší míry zapotřebí také umělecké nadání a talent, který mohou mít někteří z nás od boha. Můj táta tento talent získal do vínku od své maminky, kterou nade vše miloval a myslím si, že toto získané nadání zúročil bezezbytku.
Táta se narodil v Peřimově na Jilemnicku 29. 08. 1930.
Jeho obliba v kreslení ho přivedla k profesi textilního návrháře. Dlouhá léta navrhoval nové textilní vzory, především kapesníky. Jeho práce se mu stala celoživotním koníčkem.
Narodíte-li se navíc pod krkonošským Strážníkem, máte nejlepší předpoklady vidět svět výrazně barevněji než všichni ostatní.
Světle pastelové jaro, barevně výrazné léto, zlatý a sienově hnědý podzim nebo jiskřivá zima, poskládá naprosto celou pestrou barevnici. Zájem o kreslení obrazů měl táta již od základní školy.
Jeho umělecké předpoklady a nadání se mu podařilo obohatit při hodinách kreslení v Tkalcovské škole v Jilemnici.
Následovalo úspěšné složení přijímacích zkoušek na Vyšší průmyslovou školu kreslířskou v Brně a její absolutorium pevně nastavilo směr jeho dalších uměleckých a profesních kroků.
Na této škole byl žákem pedagogicky velmi nadaného profesora kreslení Stanislava Langra. Pan profesor pocházel z generace našich předních malířů. Studium Pedagogického institutu v Hradci Králové výtvarníkovi umožnilo vyučovat kreslení na hořickém gymnáziu, učňovské textilní škole a dlouhých 17 let vedl výtvarný potěr při ZŠ Komenského.

Vlastislav Doležal vystavoval v Hradci Králové, Jičíně, Ústí nad Orlicí, v Peřimově, Lázních Bělohrad a několikráte v Hořicích. Navrhoval obaly na hořické trubičky, miletínské perníky a modlitbičky, které mnohdy dodnes nezměnily svoji podobu. Pracoval na propagačních materiálech a obalech tradičních podkrkonošských výrobků.

Jeho oblíbenou technikou jsou kombinované pastely. Fixované pastely mají velmi dlouhou trvanlivost a neztrácejí původní barevné odstíny. S oblibou používal základní barevné spektrum.

Stále více jej přitahoval abstraktní motiv, který mu přinášel uvolnění myšlenek a tvůrčích nápadů. Hledal nové směry, ve kterých mohl uplatnit svůj vlastní způsob tvorby. Malba s pokorou, ale pro radost mu přinášela klid a potěšení.

Soubor prací z posledních let byl inspirován převážně přírodou. Dílo tvoří celou škálu nápaditých barevných výrazů a malířských podání.
Z obrazů na nás vstupuje autorova přirozená touha po nové tvorbě a výtvarném poznání.

Ivan Doležal