Výstavbu stanice na výrobu bioplynu z kukuřice a zřízení krajského Centra zemědělského vzdělávání plánuje v areálu hořického školního statku Královéhradecký kraj. Investice, na kterou chce získat peníze z evropských fondů, dosáhne asi 150 milionů korun.
„Se záměrem se podrobně seznámila městská rada, která této iniciativě vyjádřila podporu. Celá akce představuje ojedinělý projekt, který by byl financován Evropskou unií,“ informoval starosta Ivan Doležal.
Dodal, že budoucí bioplynová stanice by pak mohla následně vyrobeným teplem a elektřinou zásobovat nejen školní statek, ale případnými přebytky energií i některé domy z přilehlého sídliště nebo například Ústav sociální péče v areálu nedaleké invalidovny.
Školní statek by tak podle něj získal novou perspektivu a mohl by nabídnout i nová pracovní místa.
„Pro Hořice jde o prestižní věc, ve městě by se totiž soustředila i problematika zemědělského vzdělávání pro celý kraj. V podstatě by tady působilo vzorkové pracoviště se specializací na různé činnosti, ať už jde o rostlinou a živočišnou výrobu, nebo třeba o agroturistiku a další obory,“ poznamenal starosta.
K provozu bioplynové stanice potřebuje nyní kraj získat území o rozloze několika desítek hektarů pro pěstování agrárních plodin, které by se zpracovávaly při výrobě energií. Statek by prý navíc mohl odebírat i některé přebytky od zemědělců z okolí.
„Asi z pětaosmdesáti procent by se k produkci bioplynu formou fermentace používala kukuřice, která je považována za velmi vhodnou alternativu při hledání obnovitelných surovin. A právě takové projekty podporuje Evropská unie ve snaze snížit závislost zemí na spotřebě fosilních paliv,“ konstatuje Doležal.
V České republice už funguje několik podobných stanic. Bioplyn z kukuřice nebo jiných organických materiálů, včetně odpadů, se poté používá k výrobě elektřiny a tepla. Bioplynové stanice získaly velkou oblibu zejména u pěstitelů v sousedním Německu.
(jn)