Ztrátu, kterou dosud každoročně vykazuje školní statek v Hořicích, by měla odstranit změna zařízení na krajské centrum zemědělského vzdělávání. Jeho součástí by měla být stanice na výrobu a dodávky bioplynu i moderní stáje pro chov krav. Pokud se záměr za více než 100 milionů zdaří, centrum by svým rozsahem bylo první v Česku.
Provoz statku je ztrátový zejména kvůli tomu, že statek jako příspěvková organizace nemá nárok na řadu zemědělských dotací. „Před dvěma roky se mluvilo o tom, že by bylo nejlépe statek zprivatizovat a prodat,“ řekl krajský radní Zdeněk Kraus, který má na starosti oblast školství. Podle Krause z hořického statku vznikne vzdělávací centrum nejen pro žáky zemědělských oborů, ale i pro zemědělce, kteří už samostatně hospodaří.
Statek chce dosáhnout na evropské peníze
Projekt, který počítá s penězi z evropských fondů, zahrnuje výstavbu bioplynové stanice na výrobu elektřiny a tepla a kompletní rekonstrukci a výstavbu nových stájí. Náklady se dohromady pohybují okolo 150 milionů korun. „Pokud vše dobře dopadne, z Unie získáme 85 procent, zbytek doplatí kraj. Začít stavět by se mohlo příští rok,“ uvedl Kraus.
Základní surovinou pro výrobu bioplynu má být silážní kukuřice. „Musíme mít k dispozici asi 230 hektarů kukuřice ročně. Tu by vypěstoval statek a okolní zemědělci. Přidávat by se mohla biomasa z rostlinných zbytků, tráva, štěpky i drůbeží trus, kaly z čistíren a podobně,“ řekl krajský radní.
Stanice bude produkovat také teplo, které bude v zimě areál statku vytápět, v létě pak například sušárnu dřeva. Teplo ze stanice by mohlo využívat i město. „Bylo mi řečeno, že dovést teplo ze stanice do kilometrové vzdálenosti není problém. Napadla nás myšlenka vytápět tamní invalidovnu. Také jsme jednali s jednou společností, která by měla zájem teplo využívat a v blízkosti jsou i bytové domy. Město má teplárnu na klasický plyn, ale uvažujeme o tom, že bychom v budoucnu podobné zařízení vybudovali,“ uvedl starosta Hořic Ivan Doležal, který přínos nového centra vidí i v rozšíření možnosti vzdělávání, které by mohlo do Hořic přilákat více lidí.
Centrum bude chovat skot i selata
Centrum počítá s výstavbou moderních stájí pro 140 krav, rekonstrukcí prostor pro 50 prasnic a s výkrmem a prodejem selat. Nadále by se tam měli chovat koně. Dalším zdrojem příjmů by byla rostlinná výroba. „Hlavní část by představovala kukuřice pro bioplynovou stanici, z ostatních plodin obiloviny, řepa a řepka. Jde však spíš o výukový než komerční účel,“ řekl Kraus.
V centru by měla vzniknout nová budova s multimediální učebnou a ubytováním pro dvanáct až šestnáct lidí. Zájemci se však nebudou vzdělávat jen v Hořicích.
Satelitními „pobočkami“ centra mají být zemědělsky, technicky či veterinárně zaměřené střední školy v Kopidlně, v Hradci Králové, v Hlušicích a v Kostelci nad Orlicí. Na výuce by se podílela i Vyšší odborná škola rozvoje venkova v Hořicích.
JANA KREJČOVÁ
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)