Ke zkrácení čekací doby a zrychlení vyřízení žádostí o přepis motorových vozidel či vystavení řidičských průkazů by mohla přispět hořická radnice. V současné době totiž zvažuje personální posílení registru v Jičíně, který nadále zajišťuje dopravní agendy pro celý okres.
„Město se připravuje na převzetí správních činností na úseku dopravních agend, které pro nás zatím smluvně zajišťuje Městský úřad v Jičíně. Nyní se vytipovávají vhodné prostory, kde se budou žádosti pravděpodobně od ledna 2005 vyřizovat,“ uvedl vedoucí hořické radnice Jaroslav Vais. Zdůraznil, že do té doby město potřebuje také zaškolit personál a proto hořičtí radní navrhují přijmutí dalších pracovníků, kteří by se měli v Jičíně během jednoho roku s problematikou podrobně seznámit.
„Uvažujeme, že by šlo asi o dva pracovníky, kteří by mohli nastoupit pravděpodobně od února nebo března příštího roku,“ naznačila hořická místostarostka Hana Richtermocová. „Kromě toho, že chceme aby budoucí zaměstnanci úřadu získali dostatečnou praxi, dalším důvodem jsou i kritické připomínky občanů, kteří si stěžují na dlouhé fronty, když čekají na vyřízení svých žádostí,“ dodává místostarostka. Doufá, že by se pak situace mohla změnit k lepšímu. Tajemník přiznává, že značný zájem veřejnosti o přestěhování služeb pro motoristy do Hořic vedení města překvapil. Radnice chce proto co nejrychleji vytvořit pro novou agendu odpovídající zázemí.
Vedoucí oddělení dopravně-správních agend v Jičíně Jiří Laža tvrdí, že při stávajícím počtu pracovníků není možné administrativní činnost více urychlit. Úřad v Jičíně je nyní schopen zaregistrovat do počítače asi 130 změn a dalších údajů za den, někdy se však objeví i dvě stě žadatelů. „Vytíženost pracovníků je prakticky shodná se situací v Hradci Králové. Na evidenci pracuje pět kmenových zaměstnanců, z nichž jeden se zatím zaškoluje,“ popisuje Laža a dodává, že příchod dalších lidí, kteří nemají žádné zkušenosti, situaci během několika prvních měsíců příliš nezmění. „Tady jde spíš o to, aby si pověřená města včas zajistila dostatek zkušených pracovníků, kteří budou schopni danou agendu vykonávat samostatně,“ konstatuje.
Novopacká radnice chce dopravní agendy přestěhovat už letos, aby od ledna 2004 mohly fungovat i v podkrkonošském městě. „Problematikou přestupků se bude nadále zabývat paní Růžena Dontová, která je nyní v Jičíně. Bohužel její kolegyně, která se věnuje evidenci řidičů a vozidel, půjde v dohledné době do důchodu, takže budeme muset shánět někoho nového,“ uvedl vedoucí packé radnice Pavel Řehák. Zároveň zdůraznil, že Nová Paka má v současné době v Jičíně na zaškolení také dva další pracovníky, kteří budou mít na starosti činnost zkušebních komisařů autoškol a schvalování technické způsobilosti vozidel. “Počítáme s tím, že jejich pracovní náplň bude z důvodu zastupitelnosti více variabilní, proto by měli mít přehled i o evidenci řidičů a vozidel,“ dodal Řehák.
Rozdělení registrů mezi tři pověřená města podle jejich spádových obvodů nebude podle Jiřího Laži snadné a s největší pravděpodobností si tento krok vyžádá i několikatýdenní výluku úřadu. „Jedna věc je vytváření nové elektronické databáze, evidenci je však nutné rozebrat i fyzicky, což bude pracné a hlavně časově velmi náročné. Jinak to ale zkrátka nepůjde. Třídit se budou desítky tisíc spisů. Ostatní úřady, které mají tento proces už za sebou, zůstaly pro veřejnost zavřené zpravidla od poloviny listopadu až do začátku ledna,“ upozorňuje vedoucí jičínského oddělení.