V první jarní den 21. 3. se příroda netvářila, že by měla chuť zamést se zimou, ale my všichni ( prvňáci, druháci a páťáci ) jsme se už moc těšili. Týden už na nás čekala z přírodnin vyrobená Mařena. Dali si na ni záležet páťáci. V úterý si všichni přinesli barevnou stužku a průvod mohl vyrazit směr Bystřice. Tam jsme Mařenu nebo-li Morenu utopili a od sebe tak definitivně vyhnali zimu, nemoci a vše špatné. Do Hořic jsme přinesli jaro v podobě Lítečka – větvičky ozdobené barevnými mašlemi.
Mařeno, Mařeno, zima už má zavřeno
…..nad stolem svítila petrolejka, děti v jedné řadě na peci, dospělí drali peří a vyprávělo se.Pohádky, povídačky, pověsti. Hospodář četl v kalendáři a počítal dny, kdy bude počínat setí. Společně s přírodou a Biblí plynul lidem čas. Teplé měsíce rychleji, zimní tuze pomalu.A tak vedle uctívání církevních svátků, vítali lidé oslavy Vánoc, Masopust a Velikonoce jako příjemné rozptýlení a zkrácení doby čekání na teplé a štědré dny jara.
Pokrok je neúprosný a tak se většina svátků stala pro mnohé z nás povinností a prožijeme je často ve stresu. Malé i velké děti se už jenom těší na dárky a sladkosti. A protože za časů draní peří a černých hodinek byl pan řídící ten, kdo šířil vzdělanost a připomínal lidem jejich kořeny, pochopily jsme spolu s kolegyněmi Portychovou a Jurenkovou, že mentorování není tím pravým. Co nezažijeme na vlastní kůži, na co si nesáhneme, co neuvidíme jako by ani nebylo.
A tak už v čase adventu mladší haberské děti společně s rodiči vyzkoušely několik vánočních zvyků, vyrobily společný adventní věnec a prošly tak cestu na školní zahradu, kde na ně čekal Ježíšek s Josefem a Marií. Sváteční čas zastavení ještě dětem umocnila možnost zapálit svíčičku u Jesliček. Kdo ten den šel večer kolem naší školy, uviděl v Hořicích Betlém osvícený desítkami světýlek. Panenka, Jezulátko a Josef hlídali naši školu až do Štědrého dne.
Velkou radost máme z úspěchu vánočních trhů, které již druhým rokem proběhly před vánočními prázdninami. Rodiče nákupem dětských výrobků přispívají na výtvarné potřeby, odměny a hračky. Žáci mají možnost jednou v roce mít roli dospělých a pochopit cenu peněz.
Paní učitelka Bartošová nezapomněla, že svátky jsou také časem sounáležitosti, když zorganizovala výlet do Babiččina údolí pod heslem Za babičkou s babičkou. Žáčky doprovázely jejich babičky a v kulisách staročeských vánoc si výlet báječně užili.
„Vynášíte zimu? Tak moc děkujeme“, volala na náš průvod babička na dopolední procházce první jarní den. V čele 5., 2. a 1. třídy se třepotala Morena, Mořena nebo také Mařena vyrobená z přírodnin. Jako kdysi i ta naše představovala zimu, vše zlé a nemoci a skončila jak měla, totiž v Bystřici. Místo ní si každá třída přinesla do města jaro v podobě Lítečka, větvičky ozdobené pestrými stužkami. Jaro tak máme alespoň na školní zahradě a snad se už konečně inspiruje i příroda.
Hana Klicperová