Rada kraje se ve středu (2.3.2011) dohodla na sloučení gymnázia, obchodní akademie a zemědělské školy v Hořicích.
Když 17. listopadu vyšli hořičtí studenti do ulic a protestovali proti zrušení čtyřletého gymnázia, ještě netušili, že situace bude během několika měsíců mnohonásobně horší. Přidal se k tomu ještě navíc návrh kraje jakožto zřizovatele: sloučit gymnázium se zdejší obchodní akademií. Před třemi týdny na setkání ředitelů hořických středních škol se zástupci kraje přišla další rána: v rámci optimalizace ve školství by se mělo sloučit nejen gymnázium s obchodní akademií, ale i se zemědělskou školou. Návrh schválila ve středu už i Rada kraje.
,,V prvním momentu jsme byli v šoku, vůbec jsme o této možnosti neuvažovali. Rozhodně jsme s touto variantou nesouhlasili,“ řekla Eva Slámová z hořického gymnázia, pověřená vedením školy po odchodu Josefa Lindauera.
Hlavní důvody kraje jsou jasné a neustále se opakují, v Hořicích je pět středních polonaplněných škol, sloučením ušetří až 1,5 milionu korun. Pokud studenti opustí objekt gymnázia, uspoří se dalších 800 tisíc ročně na pronájmu (budova totiž patří městu).
Do vyjednávání se pustil i starosta Hořic Ivan Doležal, na zasedání zastupitelstva města řekl: ,,Nabízeli jsme možnost, že kraji nájem odpustíme nebo mu bezplatně převedeme budovu. Tento návrh ale neprošel.“ Zastupitelka Iva Šedivá (ČSSD) si myslí, že by měl starosta ve svém snažení dále pokračovat.
,,Můžeme starostu zaúkolovat, aby dál vyjednával. Z osobní zkušenosti zastupitele na kraji ale vím, že tam vás stejně nikdo neposlouchá a vždycky si vše udělají, jak chtějí jeho představitelé,“ namítl Zikmund Winter (ODS), který tak má jako krajský zastupitel poslední možnost, jak sloučení zabránit, a to na zasedání 24. března, kde by měl padnout definitivní verdikt.
Jak ale bude nová škola vypadat v praxi? Jisté je, že první rok by měl každý vzdělávací ústav zůstat na svém místě a v následujících letech se budou studenti gymnázia stěhovat do jedné z dalších dvou škol.
,,Budou se otvírat všechny obory, které jsou pro tento rok uvedeny na našich stránkách. Rodiče se nemusí obávat, že žák k nám nastoupí, a pak školu kvůli slučování nedostuduje. Naopak. Proběhnou maximálně přesuny z budovy na budovu,“ vysvětluje ředitel Obchodní akademie Jaroslav Kotrbáček, který svůj nesouhlas s tímto plánem vyjádřil i ministrovi školství: ,,Mé stanovisko se nemění, mé názory však nebyly přijaty, myslím si, že s touto záležitostí už se nedá nic dělat.“
Podobně pesimističtí jsou i studenti, kteří se urputně snažili o zachování školy, v současné chvíli už o iluze záchrany přišli a veřejný odpor nechystají.
Budoucí přesuny také zneklidňují rodiče i žáky základních škol. ,,Mám teď dceru v páté třídě a chce jít na hořické gymnázium, syn je v sedmé a rád by na přírodovědné lyceum. Nechtějí dojíždět do jiných měst, stojí to čas i mnoho peněz, které nemáme. Jednání kraje je pro mě nepochopitelné a odsuzuji ho. Co ale proti tomu obyčejný člověk může dělat?“ vrtí hlavou jedna z hořických maminek.
Autor: Tereza Černá