Hlavou tří hořických středních škol – Gymnázia a SOŠ, Obchodní akademie a Střední zemědělské školy, které budou od září rozhodnutím Královéhradeckého kraje sloučeny, se stala Hana Richtermocová.
Je to zkušená pedagožka, která mezi léty 2002 až 2010 působila rovněž ve funkci místostarostky Hořic. Zeptali jsme se jí, jak se do ředitelského křesla těší a co se sloučenými školami zamýšlí.
O co se ve své nové funkci budete prvotně snažit?
Důležité je dokázat tyto tři stávající subjekty spojit v jeden funkční celek tak, abychom společně dobře vycházeli, a to jak zaměstnanci, tak i žáci. Nebude to asi lehké vzhledem k tomu, že v minulých letech si byla zařízení spíše konkurenty. Chci také usilovat o to, aby na žádném studijním oboru nedošlo k poklesu úrovně vzdělávání.
Jak to bude ve škole 1. září vypadat?
Oficiálně nastupuji do funkce 1. srpna. Nejdříve bych tedy s mou koncepcí ráda seznámila své zástupce, kteří budou řídit edukaci na jednotlivých částech školy. Určitě bude ale potřeba začít brzy s postupným vyklízením zadní části budovy gymnázia. Do budoucna by se výuka z tohoto zařízení měla přesunout na obchodní akademii, ideálně i na zemědělskou školu. Každopádně, ať dojde k jakýmkoliv změnám nebo přesunům, nebude to náhle, ale v průběhu školního roku. Stále se ještě nabízejí některé alternativy, jež budou předmětem dalšího jednání.
Co se stane s domovy mládeže obchodní akademie a zemědělky?
Pokud budou naplněny alespoň z takové části jako v dnešní době, to znamená kolem 70 až 80 procent, tak budou určitě zachovány. Pokud ale budou ubývat studenti, kteří žádají ubytování, může dojít k jejich redukci. V rámci doplňkové činnosti se budeme snažit i o spolupráci s dalšími subjekty.
Zrušení některých oborů s sebou musí jistě přinést i personální změny. Kolik zaměstnanců bude propuštěno?
Jelikož od září zde bude v úhrnu o několik tříd méně, musíme se rozloučit s několika kantory. Řešení je částečně v tom, že výpověď již před několika měsíci předali ředitelé bývalých subjektů, někteří učitelé měli zase smlouvu na dobu určitou. Jiní pedagogové budou operativně přesunuti na jiná pracovní místa v rámci nové školy. Dojde také k úsporám u provozních zaměstnanců.
Jedním z hlavních důvodů sloučení hořických škol jsou peníze. Kolik tedy kraj postupně ušetří?
Jedna z hlavních položek je nájem za budovu gymnázia, kterou vlastní město. Tady jde o částku 800 tisíc korun. Ušetří se také na platech propuštěných pracovníků. Letos úspory tolik viditelné nebudou, příští rok se však částka může pohybovat kolem 1,5 milionu korun.
Sloučení škol a zrušení gymnázia brala hořická veřejnost jako prohru nad krajem, jako nerovný boj, ale stalo se. Má takový velký subjekt poměrně nesourodých škol nějaké výhody?
Zkusme se na to podívat z jiné stránky. I když budou školy sloučeny do jakéhosi velkého celku, významným pozitivem je to, že všechny budou zachovány. Klidně se mohlo stát, že zařízení s nejmenším počtem žáků by bylo zrušeno úplně. Jsem vděčná za to, že Hořicím byla dána alespoň tato šance. Vedení takovéto školy a vlastně i politika není o hledání rozporů, ale o hledání možného, o nalézání společných východisek včetně shodných závěrů, o tom to přesně je.
Nepotře se tím ale tradice jednotlivých vzdělávacích zařízení? Obchodní akademie slavila před pár lety dokonce 110 let.
To je pravda, ale když se podíváme blíže do historických materiálů, zjistíme, že také akademie nepůsobila pod touto hlavičkou po celou dobu. Několikrát byla zrušena a nahrazena dopravní školou, drogistickým učilištěm a podobně. Tím chci říct, že Obchodní akademie měla také svůj vývoj a musela projít mnohými peripetiemi. Nyní se ale neruší, existuje dál, a i když bude fungovat jako část celku, může si ponechat částečně svoji identitu.
Jaký máte názor na optimalizaci ve školství?
Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí populační křivka, tak se nic jiného ani očekávat nedá a musí docházet k určité regulaci, aby se nestalo, že v jedné třídě bude jen několik studentů.
Prvního srpna oficiálně nastupujete, na co se těšíte nejvíce?
Hlavně na komunikaci s lidmi, se kterou už ze svých bývalých pozic zkušenosti mám. Těším se i na práci se studenty. Zároveň je pro mě velkou výzvou uvést školu k životu.
Autor: Tereza Černá