O historický areál bývalého pivovaru v Hořicích město nemá zájem. Většinou hlasů o tom v pondělí 24.1. rozhodli hořičtí zastupitelé, kteří odmítli návrh Jana Sezimy uvolnit milion korun na vložení jistiny do nadcházející dražby. V ní bude památkově chráněný komplex nabízen za vyvolávací cenu 3,5 milionu
korun.
Není to poprvé, co návrh na odkoupení pivovaru neprošel. O získání kamenných budov do majetku města se diskutuje už třetím rokem, v minulosti byla zhotovena i předběžná studie využití. Návrh obnovit jednání o odkoupení pivovaru Sezima zdůvodňoval především snahou zachovat památkově chráněný komplex pro příští generace a zabránit jeho případné devastaci.
„Jde o jedny z nejkrásnějších budov ve městě. V budoucnu mohou mít velký přínos jako významná turistická atraktivita, která by při vhodném využití přilákala zahraniční návštěvníky. Podobně to funguje i v cizině,“ řekl Sezima s tím, že areál by mohl být prozatím pronajímán jako tržnice.
Vzhledem k napjatému rozpočtu navrhl, aby se město účastnilo dražby jen do výše dvou milionů.
„Je možné, že za vyvolávací cenu nebude nikdo ochoten pivovar koupit. Pak by se asi cena buď snížila, nebo se přistoupí k holandské dražbě,“ podotkl Sezima. Radní Zdeněk Lhota nákup odmítl s odkazem na desítky milionů korun, které si rekonverze objektu vyžádá.
„Nejde o kupní cenu, ale o to, co s pivovarem dál. Kulturních zařízení, která v Hořicích potřebují peníze, je dnes několik,“ míní.
Stejně jako Zdena Vaškovová také pochybuje, že se na rekonverzi podaří získat evropské dotace.
„Město se už čtyři roky marně snaží získat dotaci na opravu secesního divadelního sálu v prostorách staré
radnice,“ poznamenala Vaškovová. Podle Sezimy je nicméně velmi reálné, že by se na projekt oživení unikátní technické památky podařilo ve spolupráci s krajským úřadem získat grant z národních, ale především z unijních zdrojů.