Hořicko - Obce Hořicka - V Hořicích se budou po 5 letech stavět Pátek 24. května 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Hořicích se budou po 5 letech stavět

Oživení bytové výstavby ve městě si slibuje hořická radnice od záměru firmy Imo-Star 98, která chce v Hořicích postavit první dům s byty do osobního vlastnictví. S radnicí se již dohodla na koupi pozemku v Šalounově ulici. Dalších pět nájemních bytů se chystá stavět také město. „Větší bytový dům v Hořicích by chtěla dodavatelsky postavit firma Imo-Star 98 z Hradce Králové. Projekt se v současnosti už připravuje. Půjde však výhradně o byty do osobního vlastnictví, tedy bez jakékoliv státní podpory,“ potvrdila hořická místostarostka Soňa Kerelová. Nový objekt vyroste naproti nedávno dokončené sportovní hale v Šalounově ulici směrem k vlakovému nádraží, což je lokalita, kde se výhledově počítá například i s výstavbou atletického oválu.
Kolik bytových jednotek a jaké velikosti firma postaví se prý rozhodne až podle počtu přihlášených zájemců a jejich finančních možností. Radnice odhaduje, že by zde mohlo vzniknout kolem dvou desítek bytů. Starosta Ladislav Vrba nepochybuje, že zájem lidí bude dostatečný, a to i přesto, že město v minulých letech muselo několikrát odložit výstavbu třicetibytového nájemního domu právě kvůli nízké poptávce.

„Zatím se zdá, že zájem o byty do osobního vlastnictví tady bude a věřím, že půjde především o místní občany. Jakmile se totiž v minulých dnech objevily na veřejnosti první informace, lidé se na nás začali obracet s podrobnějšími dotazy,“ poznamenal starosta. Vrba zdůraznil, že město do chystané investice nebude nijak vstupovat, radnice se pouze dohodla s firmou na prodeji pozemku. „Firma začne objekt stavět na vlastní náklady a ze záloh, které vybere od budoucích vlastníků, což je standardní model, který se už delší dobu uplatňuje i v jiných městech,“ doplnil.

Čtyřbytovku se státní dotací se chystá postavit i město a radnice podle Kerelové nyní zvažuje její nejvhodnější umístění. Připustila, že jednou z variant je rovněž Šalounova ulice. „Získali jsme také dotaci na jeden byt v domě číslo 495 v Karlově ulici, kde dojde k adaptaci nebytových prostor,“ informovala Kerelová. Upřesnila, že nový nájemní byt tam vznikne místo dnešní prádelny a poté bude nabídnut některé z tamních domácností v rámci chystané rekonstrukce domu.

Na oživení bytové výstavby se ve městě čeká už delší dobu. Zatímco v polovině devadesátých let patřily Hořice mezi nejaktivnější a jako jedno z prvních měst rozjely výstavbu více jak šesti desítek bytů s kombinovanou spoluúčastí státu, nájemníků a města, v dalších letech se tempo výrazně zpomalilo a nový dům se sedmadvaceti byty tady vyrostl naposledy před pěti roky. Výjimkou byla rekonstrukce přízemí objektu u nemocnice, kde město zrušilo kanceláře ředitelství a místo nich vybudovala sedm nájemních bytů proti lidi v tíživé sociální situaci.

Dvoupodlažní objekty, s komerčními prostory v přízemí a byty v prvním poschodí, podkrovím a sedlovou střechou. Tak si hořičtí radní představují budoucí zástavbu v dosud prázdné ulici Aloise Hlavatého a v okolí kruhové křižovatky v komerční zóně. Jednotný vzhled domů a předem daná kritéria pro stavebníky určí takzvaný regulační plán, který pro město zpracovává architekt Bedřich Falta. „Zpřístupněním této lokality se otevřela neobvyklá možnost vytvoření zcela nové části Hořic, dokonce nového centra. Takovou šanci má dnes už málokteré město a byla by proto škoda, aby se území zbytečně urbanisticky znehodnotilo. Ulici a stavbám, která zde v následujících letech vzniknou, chceme dát určitý řád, především jednotný vzhled a styl. A k tomu je nutný regulační plán, který je podrobnější než územní plán,“ vysvětluje starosta Ladislav Vrba.

Připustil, že původně sice architekt počítal s třípodlažními domy, radnice má prý ale už první ohlasy případných investorů, kteří upozorňují, že tak velké objekty by nebyly schopni využít a stavba by se jim zbytečně prodražila. To je prý případ i České pošty, která chce v komerční zóně stavět. „Domy tedy budou o jedno patro nižší, ale zase nesmí být příliš nízké. Do jisté míry je pro nás limitující především výška přilehlých bytových objektů v navazující Pelikánově ulici,“ poznamenal starosta.