Hořicko - Obce Hořicka - Šárovcova Lhota 3. nejlepší Pondělí 22. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Šárovcova Lhota 3. nejlepší
Šárovcova Lhota - V malé obci na Jičínsku ještě neopadlo nadšení z nedávného vítězství v krajské soutěži Vesnice roku 2005, ale v Šárovcově Lhotě už mají důvod k dalším oslavám. Vesnice se dvěma sty obyvateli získala v letošním ročníku celostátní soutěže Vesnice roku třetí místo a 800 tisíc korun k tomu.
„Jsem nadšen! Konkurence byla velká. Na rozdíl od zastupitelů jsem v dobré umístění moc nedoufal,“ přiznal se starosta Liboslav Knězáček. V soutěži vyhlašované Spolkem pro obnovu venkova, Svazem měst a obcí, ministerstvem pro místní rozvoj a krajskými úřady se hodnotí úprava obce, její rozvoj či společenský život. Vesnicí roku se letos staly Bořetice na Břeclavsku v Jihomoravském kraji, na druhém místě se umístil Petřvald na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji. Celkem se do letošního soutěže přihlásilo 263 obcí. Do celostátní soutěže postoupilo třináct vítězů krajských kol.

MF Dnes - Hradecko 5.10.2005

U nás držíme všichni pohromadě, proto jsme také Vesnicí roku
 
Šárovcova Lhota - Oslavy, jaké nepamatuje od pádu totalitního režimu, zažila o víkendu Šárovcova Lhota na Jičínsku. Obec obklopena překrásnou přírodou Podkrkonoší letos získala titul Vesnice roku 2005 v Královéhradeckém kraji.
Už na první pohled se Šárovova Lhota liší od většiny jiných obcí svojí upraveností. Na travnatém hřišti uprostřed vsi s bezmála dvama sty obyvatel chybí málokdo.
Josef Kadečka se v Šárovcově Lhotě narodil. Ve svých dvaaosmdesáti pamatuje hodně, ale v současné době se žije v obci prý nejlépe. „Čekal jsem, že se naše vesnice stane Vesnicí roku. Proč? To je jednoduché! Šárovcova Lhota je přece nejhezčí! Žije se tu dobře. Máme tu dobrou hospodu a hlavně výborného starostu, který se o nás stará. Každý tu pomáhá, co může, i mladí!“ říká stařík.
Přidává se k němu výpravčí z místní železniční zastávky Libuše Víchová: „Jsem také zdejší rodačka a žije se mi tu velmi dobře. Stále se tu něco děje, lidi jsou dohromady.“
Je sobota dopoledne a pod pódiem tančí členové folklorního souboru. Lidé ve svátečním popíjejí pivo či víno nebo jen tak vychutnávají prosluněnou slavnost. Co chvíli projde někdo se zákusky či pitím. Vyhlášení obce roku Lhotečtí nebrali na lehkou váhu. Na večer je připravena taneční zábava.
Za posledních deset let se v obci udělalo tolik, co se za celá desetiletí nestihlo. Už při vjezdu do obce v údolí říčky Javorky jsou patrné nové fasády domů a opravené roubenky, květinová výzdoba, uklizené ulice a vzorně posekaná tráva na návsi.
 
Rekonstrukcí prošla budova železniční zastávky a dráhy ji označily za nejhezčí zastávkou na trati Chlumec nad Cidlinou - Stará Paka. Opravena je i místní restaurace, která se stala oblíbenou zastávkou cyklistů a místem konání pravidelných šachových turnajů. Pozornost upoutá i opravený most přes Javorku se znaky měst a obcí, jimiž protéká.
 
 


V Šárovcově Lhotě v posledních letech za pomocí místních vyrostly i tenisové kurty, volejbalové či dětské hřiště. V obci se pořádá i několik kulturněsportovních akcí. „Nejsme v soutěži Vesnice roku nováčky. Letos jsme se účastnili popáté a už v minulosti jsme získali ceny za květinovou výzdobu nebo za vedení obecní kroniky. Z drobných maličkostí se rodí velké věci, a to je, myslím, tajemství úspěchu všech, kterým není život v obci lhostejný,“ říká starosta Liboslav Knězáček, který je ve funkci od roku 1990.
Soutěžní porota ocenila zejména celkovou úpravu obce, její rozvoj, vedení obecní kroniky i spolupráci s okolními obcemi. „Nejvyšší ocenění si zpravidla odnášejí ty nejmenší vesničky o několika desítkách obyvatel. Často platí, že na venkově jsou lidé bohatší svými vztahy a vzájemně si pomáhají. I za málo peněz dokáží dělat velké věci. Nečekají, že stát za ně všechno vyřeší,“ uvedl krajský hejtman Pavel Bradík, který se oslav v Šárovcově Lhotě zúčastnil. Odborná porota letos vybírala ze třinácti přihlášených obcí. Na druhém místě skončila v krajském kole soutěže Studnice na Náchodsku a o třetí a čtvrté místo se dělí Batňovice na Trutnovsku a Vysokov na Náchodsku. Cenu za společenský život v obci získala Vrbice na Jičínsku a cenu za činnost mládeže Martínkovice na Broumovsku. Cenu za péči o zeleň a životní prostředí získala Slatina nad Úpou na Náchodsku. Další obce získaly diplomy.
Loni se Vesnicí roku v Královéhradeckém kraji staly Vrbice na Rychnovsku a v roce 2003 Deštné v Orlických horách. Soutěž vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova, Svaz měst a obcí, ministerstvo pro místní rozvoj a Královéhradecký kraj.

MF Dnes - Hradecko 26.09.2005 - TOMÁŠ KUČERA