Vícepatrový lázeňský komplex s téměř 150 lůžky chce v průběhu dvou let postavit na místě bývalého městského penzionu Pardoubek společnost Anenské slatinné lázně Lázně Bělohrad. Klientelu zde budou tvořit především pacienti, kteří si pobyt a procedury hradí sami, mezi zahraničními návštěvníky mají převládat zejména lidé z arabských zemí.
„Vzhledem k situaci, v jaké se nachází české lázeňství, nemůžeme bohužel očekávat, že by se podařilo výrazněji rozšířit tuzemskou pojištěneckou klientelu. Nové zázemí proto bude určeno především pro takzvané samoplátce a pro zahraniční návštěvníky,“ sdělil ředitel bělohradských lázní Radim Kalfus.
Z investičního záměru vyplývá, že lázně budou chtít do nového pavilonu přilákat především arabskou klientelu. Tuto skutečnost však ředitel nechtěl zatím příliš komentovat, nicméně připustil, že kontakty se zástupci z arabského světa už byly navázány.
Hlavní pětipodlažní objekt vyroste v těsné blízkosti hráze místního rybníka asi sto padesát metrů od stávajícího areálu lázní. Na centrální budovu mají vnitřní kolonádou navazovat nižší pavilonová křídla. Kromě lůžkové části s desítkami pokojů a několika apartmány zde budou soustředěny různé léčebné a rekondiční procedury s rehabilitačním bazénem a společenské prostory s možností využití pro pořádání konferencí a kongresů.
„Většinu léčebných, rekondičních i wellnessových procedur budou využívat ambulantně obyvatelé celého regionu - tak jako je tomu v případě stávajícího provozu Anenských slatinných lázní. Kulturní aktivity probíhají a budou probíhat ve spolupráci s městem,“ uvádí se mimo jiné v záměru, který je nyní posuzován z hlediska vlivů na životní prostředí.
Radnice podle vyjádření starosty Pavla Šubra plánované rozšíření lázní vítá. S investicí by totiž bylo spojeno například i navýšení počtu zaměstnanců. Předpoklad je, že vznikne asi stovka nových pracovních míst.
„S projektem jsme byli poměrně podrobně seznámeni. Na společné schůzce jsme diskutovali i záležitosti, které s ním jsou spojeny, například problematiku parkování. Ta by měla být vyřešena výstavbou nového parkoviště asi pro 120 aut, díky kterému by se naopak mohla uvolnit stání v přilehlých ulicích směrem k centru města,“ sdělil Šubr.
Současný areál bělohradských lázní, které se specializují na léčbu onemocnění pohybového ústrojí, tvoří tři pavilony a samostatná budova léčebny pro děti a dorost. V poslední době se zde ročně vystřídá nejméně šest tisíc pacientů.
Lázně od roku 1992 průběžně investují do modernizace a rozšíření ubytovacích kapacit a služeb, celkové výdaje už dosáhly hranice kolem 300 milionů korun.
(jn)