Hořicko - Obce Hořicka - Paku proslaví zkamenělý les Úterý 23. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Paku proslaví zkamenělý les

Nová Paka chce při své propagaci víc využít vyhlášenou Klenotnici drahých kamenů s největším nálezem zkamenělého stromu v republice. Nejdřív radnice rozšíří současnou muzejní expozici zkamenělého lesa a postupně bude pro turisty připravovat další atrakce. „Už hledáme lokalitu, kde by si lidé mohli v letní sezoně zkoušet přímo v přírodě odkrývání zkamenělin. Nápadů máme spoustu. Je třeba prověřit, zda se dají uskutečnit a postupně je uvádět do života,“ uvedl packý starosta Josef Cogan.

Vlajková loď Českého ráje

Novopacko patří od roku 2005 do geoparku Český ráj, který je součástí evropské sítě geologicky zajímavých oblastí pod hlavičkou světové organizace pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO. Nová Paka chce být jeho východní branou. „Vznikající projekt Novopacký zkamenělý les by se do budoucna měl stát jakousi vlajkovou lodí Nové Paky i celého geoparku Český ráj,“ míní starosta.

A Nová Paka má na čem stavět. Kousek od náměstí v prosklené vitríně na zahradě Suchardova domu je už desítky let k vidění více než osm metrů dlouhý kmen zkamenělého stromu starého 230 milionů let. Vystavené prokřemenělé dřevo - araukarit - je největším podobným nálezem v republice. Unikátní zkamenělina byla objevena na Novopacku v roce 1953. Odborníci ji museli zalít do železobetonového obalu a do města převézt na speciálním nákladním voze, aby ji při přepravě nepoškodili. „Chceme začít úpravami expozice zkamenělého lesa v Klenotnici drahých kamenů. Rozšíříme ji o informace o geoparku Český ráj a budeme do ní shánět i další exponáty, protože zkamenělé stromy se na Novopacku stále nacházejí třeba na stavbách,“ uvedl Cogan.
Kvůli svému projektu se zástupci města vypravili za inspirací dokonce až na řecký ostrov Lesbos, kde je jediný evropský geopark se zkamenělým lesem. Araukarity tam před miliony let přikryla a zakonzervovala sopečná láva, takže odkryté zbytky zkamenělých stromů jsou k vidění přímo ve volné přírodě. „Vystavení některých částí zkamenělých stromů ve volné přírodě u nás kvůli mnohem drsnějším klimatickým podmínkám asi nepřipadá v úvahu. Seznámení s chodem i ekonomikou tamního geoparku však pro nás bylo velkým přínosem,“ sdělil starosta.

Dalším důležitým cílem výpravy na Lesbos, plně hrazené z grantu Evropské unie, bylo navázání partnerství s tamními samosprávami, které by Nové Pace pomohlo při vytváření projektů pro další čerpání peněz z evropských fondů. „I to se nám podařilo. Všichni starostové, se kterými jsme se setkali, by nějakou formu spolupráce uvítali. Od nich je to všude daleko, a tak kontakty s kontinentální Evropou navazují velmi obtížně,“ dodal Cogan.


IVAN TRUHLIČKA
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)