Hořicko - Obce Hořicka - Hrádek zve na jarmark Úterý 23. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
12.7.2007 - www.idnes.cz
Hrádek zve na jarmark

Šlechtické sídlo, které hrabě František Arnošt Harrach nechal nedaleko Hradce Králové postavit ve stylu anglické novogotiky, je vyhledáváno pro svou romantickou atmosféru. Tu podtrhuje i cyklus akcí, které správa zámku pro jeho návštěvníky pořádá. „Chceme čas od času návštěvníkům pobyt u nás zatraktivnit a nabídnout jim více než jen tradiční prohlídku expozic,“ řekl kastelán zámku Ivan Šenk.

Netradiční akce na Hrádku se konají na zámku přes celé léto a jsou mezi návštěvníky velmi oblíbeny. V červnu to byly populární C.k. manévry vojenských historických jednotek, na které navázal hojně navštěvovaný festival romantické hudby.

O nadcházejícím víkendu (14.-15.7) čeká návštěvníky Hrádku u Nechanic Harrachovský jarmark. „Na nádvoří zámku rozbalí zboží trhovci a lidoví řemeslníci, lidé si prohlédnou vojenské ležení s mušketýry a kdo bude mít zájem, může se projet v kočáře zámeckým parkem nebo vyhledat osvěžení v dobové krčmě.

Výpravy za životem panstva i sloužících

Brány zámku se otevřou v sobotu v devět hodin dopoledne a jarmark potrvá až do nedělního podvečera. „Návštěvníky po oba dny čekají prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech, kteří sehrají výjevy ze života panstva i služebnictva, a uvidí též představení šermířů a lukostřelců v podání hradecké skupiny historického šermu Abacca,“ sdělil Šenk.

Sobotní program zpestří od 19.30 hodin představení komedie Hurá do Paříže aneb slaměný klobouk v podání divadelního souboru Symposion z Třebechovic pod Orebem a večer zakončí ohňostroj. Na noční prohlídku zámku lze vyrazit mezi desátou a půlnocí.

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 až 1857. Jako předloha pro stavbu posloužil nerealizovaný projekt přestavby anglického zámku Crewe Hall v hrabství Cheshire, vypracovaný architektem G. B. Lambem v polovině 17. století.
Z interiérů zámku vynikají zejména Zlatý sál se zdobeným kazetovým stropem, Rytířský sál s náročnou truhlářskou výzdobou a Mühlgrubský salon s vybavením pocházejícím z druhé poloviny 16. století. Kromě toho byla na zámek svezena řada starožitností, a to zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti. Souběžně se stavbou zámku byla část okolního lesa upravena jako anglický park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice.

Zájemci o letní akce na Hrádku u Nechanic si už mohou rezervovat termín 11. a 12. srpna, kdy se prostory zámku otevřou tradiční zahradní slavnosti.

***

Může se hodit

Zámek Hrádek u Nechanic
Otevřeno: úterý až neděle a svátky 9 až 12 a 13 až 17 hod.

Co lze spatřit?
I. trasa - přízemí a 1. patro zámku Vstupní hala, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, jídelna, herna, knihovna, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna -letní jídelna, lovecký pokoj, rodinné a hostinské pokoje, orientální salon, kancelář správce, sakristie, kaple sv. Anny II. trasa - přízemí zámku (bezbariérové) Vstupní hala, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, jídelna, herna, knihovna, dubové schodiště, kancelář správce, sakristie, kaple sv. Anny

Vstupné
I. trasa - 80 Kč (zlevněné 40 a 60 Kč) II. trasa - 60 (zlevněné 30 a 40 Kč Noční prohlídky - 100 Kč (zlevněné 50 Kč) Parkovné: autobus 70 Kč, osobní automobil 25 Kč (parkoviště je od vstupu do zámku vzdáleno asi 200 metrů)

Jak se tam dostat?
Z Hradce Králové 15 km směrem na Nový Bydžov. Autobusové spojení na zámek je z Hradce Králové linkou směr Myštěves. Nejbližší vlakové zastávky Lhota pod Libčany a Dlouhé Dvory. Okolo zámku vede cyklotrasa.Jan Hrudka
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)