Hořicko - Obce Hořicka - Policie má lupiče z novobydžovského muzea Pondělí 22. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
11.3.2009 - MFDnes 10132.2009
Policie má lupiče z novobydžovského muzea

Těsně před prodejem zřejmě do zahraničí se jí podařilo zadržet i obrazy Špály a Zrzavého

Policejní komando nedávno dopadlo dva muže ve věku čtyřicet a dvaačtyřicet let, kteří jsou podezřelí z podílu na loňském přepadení muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku. Loupeže se bezprostředně účastnil jen jeden z nich, který hrozil řediteli muzea pistolí. Z muzea zmizely obrazy Jana Zrzavého a Václava Špály, historické knihy a další cennosti v celkové hodnotě čtyři miliony korun. Ukradené umělecké předměty nebyly pojištěny. Většinu ukradených věcí včetně obrazů a několika historických knih se policistům naštěstí podařilo vypátrat.

Po předmětech za statisíce policie ještě pátrá „Ty nejcennější věci se podařilo zajistit skoro za minutu dvanáct u překupníků před finálním prodejem. Je velký předpoklad, že by skončily v zahraničí. Zbývá vypátrat drobné šperky, nějaké mince a dvě historické knihy, tedy věci v hodnotě statisíců korun,“ uvedl východočeský kriminalista Milan Šimek. Na případu prý pracovaly desítky policistů a vyšetřování stále pokračuje. „Také proto se nemůžeme zatím vyjádřit, kde byl v době loupeže druhý obviněný,“ dodal Šimek.“ Policisté označili za organizátora loupeže dvaačtyřicetiletého muže z Orlickoústecka, který si prý ve snaze získat peníze najal na špinavou práci čtyřicetiletého muže z Nymburska, jenž muzeum s pistolí v ruce vyloupil. Kriminalisté se snaží shromáždit důkazy o tom, že šlo o loupež na objednávku.

Lup se snažili prodat prostřednictvím překupníků „Prověřujeme to. Obvinění nejsou kdovíjací odborníci na umění. Ukradené věci se snažili prodat částečně sami, ale většinou prostřednictvím překupníků,“ uvedla východočeská policejní mluvčí Iva Marková. Není tedy vyloučeno, že konečný počet obviněných bude ještě vyšší. Kriminalisté mají podezření, že do případu je zapojena celá skupina pachatelů. „Není vyloučeno, že trestně stíháni budou další lidé pro možné podílnictví či jinou spolupráci na této kauze,“ uvedl východočeský policejní ředitel Petr Přibyl. Dvěma zadrženým mužům, kteří jsou od soboty ve vazbě, hrozí za loupež velkého rozsahu až dvanáct let vězení.

Podle detektivů měli lupiči útok předem velmi dobře promyšlen. Použili lsti. V době, kdy se rozhodli muzeum vyloupit, je obvykle zavřeno a otevírá se pouze po dohodě na žádost skupin návštěvníků. Lupič se vydával za vedoucího skupiny turistů Lupič přišel do muzea 10. listopadu 2008 kolem desáté dopoledne jako vedoucí předem ohlášené výpravy. Když mu ředitel Jaroslav Prokop začal vypisovat hromadnou vstupenku, vytáhl na něj plynovou pistoli. „Nemohl jsem tušit, že to bylo fingované. Přišel za mnou a chtěl hromadnou vstupenku pro skupinu Junáka z Horních Počernic. Když jsem mu ji podával, uviděl jsem hlaveň revolveru. Dál to nechci popisovat. V životě se mi tu nic tak hrozného nepřihodilo,“ popsal útok bezprostředně po činu Prokop, kterého pak lupič svázal provazem a dovlekl do vedlejšího sálu. Z muzea lupič ukradl obrazy Jana Zrzavého Domek na Ile de Sein z roku 1934 a Václava Špály Zátiší s ovocem z roku 1936. Kromě nich si pachatel odnesl šest historických knih, 23 mincí a drobné šperky. Obrazy zmizely z pamětní síně Bohumíra Nevyjela a jeho dcery, která plátna a další věci z pozůstalosti svého otce věnovala rodnému městu. Obraz Václava Špály byl v muzeu od konce 80. let a Jana Zrzavého od roku 1994. Muzeum, jehož zřizovatelem je město Nový Bydžov, sídlí v secesní budově České spořitelny na hlavním bydžovském náměstí.

Policisté: Muzeum by mělo být zabezpečeno lépe „Domníváme se, že kvůli historické i umělecké hodnotě předmětů, které se v novobydžovském muzeu nacházely, mělo být zabezpečení lepší, než bylo. Na druhou stranu si uvědomujeme reálnost života, že ideálním způsobem zabezpečit místa s uměleckými předměty není v silách každého zřizovatele,“ dodal Přibyl. Novobydžovská loupež uměleckých předmětů patří v Královéhradeckém kraji mezi případy, které svým rozsahem i významem nemají obdoby. Do té doby největším byla krádež obrazů z Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku. Před šesti lety odtud zloději odnesli šest cenných obrazů Josefa Čapka. Cena jednoho plátna se tehdy pohybovala okolo milionu korun. Obrazy se policii podařilo najít a vrátit zpět do muzea. Nebyla to však loupež jako v Novém Bydžově.


Tomáš Kučera
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)