Hořicko - Obce Hořicka - Na Zvičině opraví rozhlednu Středa 17. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Na Zvičině opraví rozhlednu

Po desetiletích turisté budou moci vystoupat do unikátní otáčivé kopule na Raisově chatě

Raisova chata na Zvičině dočasně přišla o typickou prosklenou kupoli. Provozovatel známé turistické občerstvovny ji nechal jeřábem snést na zem, aby ji mohl opravit a po mnoha letech opět zpřístupnit turistům. Od pondělí je otáčivá rozhledna zpět na svém místě a opravy pokračují na střeše chaty.

„Rozhlednu chci dát dohromady v průběhu letošního roku. Vyměníme její zasklení a zprovozníme otáčení. Kdy nahoru pustíme první turisty, to však v této chvíli ještě přesně říci nedokážu,“ uvedl provozovatel Raisovy chaty Tomáš Stuchlík.

Turisté budou vystupovat na rozhlednu vnitřkem budovy, takže budou muset projít chodbou, přes kterou se nosí jídlo z kuchyně do restaurace. „Příliv většího počtu lidí by nám mohl způsobit provozní problémy. Proto budeme muset vymyslet nějaký systém, který tomu zabrání,“ řekl Stuchlík.

Krkonoše jsou za lesem Otáčivá rozhledna na Raisově chatě je zavřena již několik desítek let. Mohl za to především její špatný technický stav, ale svoji roli určitě sehrálo i to, že ji na severu dávno přerostl vysoký les, který brání ve výhledu na nejatraktivnější panorama Krkonoš. „Ale směrem na Hradec Králové, Liberec nebo Miletín stále vidět je, a tak opětovné otevření rozhledny určitě smysl mít bude,“ tvrdí Stuchlík.

Omezený výhled ze Zvičiny dokonce přiměl sdružení obcí Podzvičinsko, aby začalo připravovat výstavbu nové moderní rozhledny, která by turistům umožnila vystoupat až nad okolní stromy a opět spatřit Krkonoše. Před dvěma lety dokonce sdružení dopravilo na vrchol montážní plošinu a s její pomocí našlo pro rozhlednu vhodné místo, které není v konfliktu s elektronickými zařízeními, jež dnes na Zvičině jsou.

„Rozhledna by podle předběžných odhadů měla stát asi pět milionů korun, a to je pro nás hodně peněz. Proto se zatím snažíme připravit alespoň projekt zvičinských vyhlídek - tedy jakýchsi rozhleden ze země,“ informovala manažerka sdružení Podzvičinsko Ludmila Nosková.

Zvičinské vyhlídky by měl tvořit asi 2,5 kilometru dlouhý okruh s pěti zastávkami, na kterých budou panoramatické mapy s popisem zajímavostí, jež budou z daného místa vidět. „Projekt máme připraven a nyní na něj sháníme peníze. Už příští jaro by měly být vyhlídky do všech světových stran přístupné turistům,“ upřesnila Nosková.
Zvičina svojí nadmořskou výškou 671 metrů a především výraznou výškovou převahou nad okolím dominuje celému Podkrkonoší. Od roku 1706 její siluetu dotvářel jen kostelík zasvěcený svatému Janu Nepomuckému. Turisté se o vrchol Zvičiny začali více zajímat až koncem 19. století.

To podnítilo místního hospodáře Josefa Macáka-Patzelta, aby na svém pozemku v roce 1891 postavil jednoduchou dřevěnou stavbu hostince. V roce 1900 získal vrcholovou chatu do svého majetku Klub českých turistů a začal ji rozšiřovat a zvelebovat. Na vyhlídkovou věž s unikátní otáčivou prosklenou nástavbou mohli první zájemci vystoupat v roce 1926. O rok později byla na chatě slavnostně odhalena deska rodákovi z nedalekých Lázní Bělohradu spisovateli Karlu Václavu Raisovi, jenž byl velkým milovníkem Zvičiny. Od té doby nese chata jeho jméno.

Ivan Truhlička
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)