Hořicko - Obce Hořicka - Zbili starostu i faráře. Sobota 13. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Zbili starostu i faráře.

Obyvatele Vysokého Veselí na Jičínsku trápí problémy s přistěhovalci. V posledních letech v obci přibyla asi pětina lidí, většinou Romů. Podle starousedlíků vesnici přeměnili na místo, kde se lidé bojí vycházet ven. Romové podle nich kradou, bijí sousedy a dělají výtržnosti. Napadli už i starostu, jeho zástupce i místního faráře.


Zdevastovaná budova bývalého nádraží ve Vysokém Veselí, kterou obývají problémoví přistěhovalci. foto: Ondřej Littera, MF DNES

Napětí mezi starousedlíky a Romy, kteří tam přicházejí z větších měst, je každodenní. Romská komunita v současnosti tvoří téměř 20 % obyvatel městečka. Pro místní se stali postrachem.

"Je jich tu opravdu hodně. Mnozí sem přišli v době, kdy podnikatelé skupovali domy v historickém středu Mladé Boleslavi. Najali romského podnikatele, který vystěhovaným Romům koupil domy v malých městech a obcích. Schytali jsme to my, schytala to i Sobotka. Jsou to opravdu krajně nepřizpůsobiví lidé toho nejhrubšího zrna. Neštítí se ničeho," říká starosta Vysokého Veselí Luboš Holman, který je ve funkci už 16 let.

Vysoké Veselí má 920 obyvatel. Přihlášených příslušníků romské komunity tady žije 170. Část z nich přišla v polovině 60. let, s tou problémy nejsou. Druhá velká vlna přistěhovalců přišla po roce 2001 a stále pokračuje.

Místostarosta skončil s přeraženým nosem

Starosta stejně jako řada lidí ve městě už zakusil, jak bolí pěsti místních Romů. "Je to tak dva roky, co nás zbili. Místostarostovi přerazili nos. Dělali na náměstí binec, měli otevřené auto, reproduktory naplno. Šli jsme zrovna z rady, a tak jim říkám, hoši je po desáté večer, tak to ztlumte," vzpomíná starosta, který tehdy skončil se šrámy z následné potyčky v nemocnici.

S rozbitou hlavou skončil před dvěma lety po pokusech sblížit se s Romy i tehdy nový místní farář. "Když se přišel představit, ptal se, na co by si měl dát ve městě pozor. Říkal jsem mu jako všem, že na Romy. Netvářil se na mě hezky. Ale za čtrnáct dní přišel s ovázanou hlavou, že ho Romové zbili," říká starosta.

Terčem útoků Romů se stali i další obyvatelé. Romové napadli třeba matku a převrhli kočárek s dítětem. Když jí šel na pomoc jeden z místních, skončil v nemocnici.

Nedávno Romové zmlátili starého muže o holi. "Šel z náměstí, oni ho v partě obklopili, a když se obával a chtěl se bránit holí, tak ho zkopali a ztřískali. Dvacet let jsem tu nežila a teď lituju, že jsem se sem s rodinou vrátila. Však nám také otevřeně říkají, že to jednou bude jejich město. Že my bílí to tady nevydržíme a odejdeme odsud," líčí jedna z obyvatelek města.

Někteří lidé už se například bojí pouštět své děti ven. "Moje dcera ven vůbec nechodí. Samotnou bych ji ven ani nepustila. A vím proč. Měla zlomenou klíční kost, protože spadla z koně. Když už to měla srostlé a vytáhli jí ten drát, tak po čtyřech dnech přišla ze školy, že bránila před romským děvčetem kamarádku a ta Romka jí tu klíční kost zlomila znovu," tvrdí žena.

Starosta je rasista, stěžují si Romové

Romové jí prý také opakovaně kradou ze schránky poštu, házejí na okna dělobuchy a kradou benzin z auta. "Když na ně zařvete, ať okamžitě vypadnou, jsou schopni po vás hodit nožem."

Jiné ženě z města kradla Romka v domě v pravé poledne: "Odnesla dva a půl tisíce a dva snubní prstýnky. Nakonec jsme z ní ty peníze dostali, ale o snubních prstýncích řekla, že je hodila do výkopu, když se tady dělala plynofikace."

Obyvatelé s nejhorší pověstí bydlí hlavně na bývalém nádraží a na bývalé váze. "Starosta je rasista. Nestěžujeme si na něj jen my, ale i bílí. Byli tu za námi. Ať se podívá na sebe, jak on krade. Svádějí to na Romy a přitom bílí tady kradou víc než Romové," říká mladá žena u budovy s rozbitými okny a dveřmi.

Policisté: Jsou i horší místa než je Veselí

Podle vedoucího policejního oddělení v Kopidlně Miroslava Netíka policisté zajišťují bezpečnost ve Vysokém Veselí v rámci možností.

"Hlídky se tam střídají v nepravidelných intervalech, jak nám to čas a možnosti dovolují," řekl Netík a dodal, že se nedá říct, že v městečku jsou problémy jen s romskou menšinou: "Problémy tam jsou všeobecně a domnívám se, že ve Veselí je podstatně míň deliktů než jinde v našem rajonu."

Ani jičínská policejní mluvčí Hana Klečalová si nemyslí, že by ve Veselí byla větší kriminalita než jinde na Jičínsku.

"To, že tam nějaké problémy jsou, vyplývá ze složení obyvatelstva v místě, a z toho, jestli ti lidé mají práci, nebo ne. Není to pouze otázka toho, jestli tam bydlí přizpůsobiví nebo nepřizpůsobiví lidé. Ale nemyslím si, že by tam byla anarchie, že by se kolegové z oddělení v Kopidlně městečku nevěnovali a nezajímali se ně," míní mluvčí.

Avšak pracovnice sociální péče, která v pátek ve Vysokém Veselí odcházela od jedné z problematických rodin, namítla, že situace v městečku je oproti jiným místům co do problémů s nepřizpůsobivými obyvateli zdaleka nejsložitější.