Studenti restaurátorství z Litomyšle si nyní lámou hlavu s nelehkým úkolem. Snaží se vymyslet, jak z národní kulturní památky, Braunova Betléma nedaleko hospitalu Kuks, šetrně odstranit škodící a agresivní porosty. Pokud jejich návrh bude dobrý, kraj slibuje, že ho podpoří. Hospital Kuks je adeptem na zápis do seznamu památek UNESCO.
Žalostný stav soch a reliéfů slavného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna v Novém lese u Stanovic nedaleko Kuksu nezneklidňuje jenom milovníky umění. Unikátní betlémské výjevy i další plastiky totiž pokrývají mechy a lišejníky a dešťová voda jim v tom výrazně pomáhá.
Dlouhé roky bijí historici a milovníci kultury na poplach. Braunův Betlém je v ohrožení a pokud to tak půjde dál, zbudou z něj ostudné ruiny. Mnoha návštěvníkům se zdá, že památkáři, kteří mají Betlém na starost, jen přihlížejí jeho zkáze. Letos se to ale má změnit. Ředitel pracoviště Národního památkového ústavu v Jaroměři-Josefově Oldřich Pešek tvrdí, že chce v záchraně Braunova Betléma konečně výrazně pokročit. Poslední slovo ale budou mít pracovníci památkové péče na krajském úřadu.Největším problémem Braunova Betléma je, že od roku 2001 je národní kulturní památkou. „Na nakládání s ní se vztahuje velmi přísný režim. Ten mohou zajistit pouze restaurátoři, ale na ty nemáme dost peněz,“ tvrdí Pešek.
Na koncepci údržby Betléma v současnosti pracují studenti restaurátorské školy v Litomyšli, která patří pod pardubickou univerzitu. „Monitorují stav soch a reliéfů. Z těchto výzkumů má vzejít i návrh koncepce údržby. Snažíme se také se zástupci státní památkové péče a správci hospitalu Kuks shodnout na tom, jak mechy a lišejníky ze soch odstranit,“ říká památkář.
Ten při navrhování způsobu údržby a ochrany soch spolupracuje s kastelánem hospitalu Liborem Švecem. „Zvažujeme snímání lišejníků mechanicky, samozřejmě velmi opatrně, aby se nepoškodil kámen. Nejdříve si ale necháme vypracovat studii, abychom se ujistili, že kámen soch a reliéfů je dostatečně tvrdý a že při odstraňování mechů a lišejníků nedojde k jeho destrukci,“ vysvětluje Pešek.
Památkáři navrhují, aby údržba Betléma byla pod kontrolou odborníků státní památkové péče. „Mohli by ji provádět naši školení lidé, třeba i s pomocí studentů sochařských nebo restaurátorských škol. Odborníci by dohlíželi, aby údržba splňovala přísné podmínky péče o národní kulturní památku,“ říká jejich ředitel.
V takovém případě by údržba nemusela být příliš drahá a mohla by začít brzy. „To by mohlo zpomalit destrukci uměleckých děl, případně jejich stav i zlepšit,“ míní ředitel a dodává, že práce by mohli třeba denně kontrolovat zástupci státní památkové péče.
Odborníci míní, že odstraňování porostů pod vedením památkářů by se mohlo na vybraných částech plastik alespoň otestovat. Památkáři se ale obávají, zda krajští úředníci jejich žádosti vyhoví. Vedoucí oddělení kultury a památkové péče krajského úřadu Královéhradeckého kraje Pavel Mertlík však v pátek přislíbil, že pokud bude projekt památkářů kvalitní a šetrný, bude s ním souhlasit.
„Je bohužel pravda, že péče o Braunův Betlém je hanebná. Tato památka je zanedbaná a iniciativy občanských sdružení, které tady byly před deseti lety, vyhasly. Stav památky nás mrzí. Také tlak veřejnosti na záchranu Betléma je velký. Když občas do Kuksu přijedu a někdo z lidí mě pozná, vždy to za Braunův Betlém schytám,“ říká Mertlík.
Na obnovu Betléma prý existuje řada projektů, ale někdo už musí říci, který je správný. „Je dobře, že si Národní památkový ústav nechá od litomyšlské restaurátorské školy vypracovat návrh, jak při záchraně Betléma postupovat. Škola je součástí pardubické univerzity a má oprávnění ho vytvořit. Neumím si představit, že by z této školy vyšel nějaký vadný nebo špatný návrh,“ říká Mertlík.
Dodává také, že pokud Národní památkový ústav uzná recept litomyšlské školy za dobrý a vyžádá si stanovisko kraje, tak určitě nebude bráněno tomu, aby se o Braunův Betlém někdo konečně začal starat.
Přestože si návštěvníci Betléma všímají hlavně viditelných porostů, podle Peška je v současnosti větším problémem proláklina v místě, kde stojí kašna: „V ní se při zhoršených klimatických podmínkách drží voda. Potřebovali bychom z tohoto místa natáhnout odvodňovací potrubí. Je to banální věc, ale situaci komplikuje to, že pozemky patří jiným majitelům. Chceme na to letos vypracovat projekt.“