Církevní stánky v Hořicích, na Pecce a ve Veliši se dočkají především oprav fasád. Památka v Sedličkách čeká na štědrost města a kraje.
Ministerstvo kultury letos uvolní z Programu záchrany architektonického dědictví na opravu tří církevních památek v našem regionu po 420 tisících korunách. Na co budou konkrétně finance použity, nám rozkryl církevní technik Jan Slavík.
Kostel sv. Václava ve Veliši se dočká za 420 tisíc obnovy fasád průčelí včetně dekorativních prvků. „Opravy jsme zahájili v roce 2002. Renovovali jsme střechu a věžičky, stavba je i odvodněna. Nyní potřebuje novou fasádu. Na opravu čeká i ohradní zeď,“ upozorňuje Jan Slavík.
Stejná částka poputuje do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Nové Pace, a to na dokončení fasády severní části objektu. „Tady nám hodně pomáhá město, to je opravdu příkladný přístup, letos nám věnuje 200 tisíc korun, neboť rozpočet na akci je 900 tisíc. O příspěvek požádáme také kraj,“ říká technik.
V Hořicích čeká na renovaci kostel sv. Gotharda. I tady je nutná obnova fasády a odvodnění. Ze sedmi set tisícového rozpočtu uhradí 420 tisíc ministerstvo, město pomůže pouze 50 tisíci korunami. „Těšíme se, že se ještě letos pustíme do restaurování bočního oltáře sv. Anny v hořickém děkanském kostele. Práce jsou odhadnuty na 200 tisíc korun, zatím se nám podařilo získat stotisícovou dotaci,“ pochvaluje si Jan Slavík.
Díky štědrosti obce se dočká sanace i smidarský kostel sv. Stanislava, který je už za hranicemi našeho okresu. „Chválím paní starostku, vždy nám s financováním pomůže, nyní částkou 200 tisíc korun. Dotace ministerstva je 420 tisíc, “ sčítá náklady Jan Slavík.
Poukazuje na to, že by církev ráda zahájila renovaci věžičky kostela Všech Svatých v Sedličkách. Vloni zde byla opravena střecha za 1,5 milionu korun, letos by pomohlo 300 tisíc korun. „Oslovili jsme město i kraj, tak uvidíme. V Jičíně nás ještě čeká oprava barokních schodů do kostela Marie de Sale na Novém Městě. Je to paradox, stavba patří církvi, ale schody jsme museli odkoupit od silnic. Interiérově tu bude ještě hodně práce, vnitřek je zchátralý,“ sděluje odborník.
Z programu Regenerace městských památkových zón se dočká nové omítky i poslední část stěny kostela sv. Bartoloměje na Pecce. „I tady se vše daří díky velké vstřícnosti radnice. Ještě bychom chtěli restaurovat vitrážová okna a 14 zastavení křížové cesty,“ doplňuje technik. „Jsme rádi, že obnovení kostela se blíží k závěru. Patří mezi jednu z dominant Pecky a počítáme s tím, že v příštím roce renovaci zakončíme oslavou,“ sděluje Deníku peckovská starostka Hana Štěrbová.
O církevních památkách:
Kostel sv. Václava ve Veliši pochází z let 1747-52. Fresky uvnitř kostela představují výjevy ze života sv. Václava. Obraz na hlavním oltáři a dva postranní maloval Josef Vojtěch Hellich, vzácný obraz Kristus v žaláři zavěšený v přesbyteriu namaloval Petr Brandl.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie – významná barokní stavba z roku 1709-1732 s freskami od Josefa Kramolína (Nová Paka).
Kostel sv. Gotharda – Stojí nad Hořicemi na místě kaple zbudované strahovskými řeholníky ve 2. pol. 12. stol. Barokně byl přestavěn na přelomu 17. a 18 století. Prostá vnitřní výzdoba sestává z plastik svatých zhotovených studenty sochařské a kamenické školy.
Kostel Panny Marie de Sale – Základní kámen kostela Nejsvětější Trojice položen rektorem jičínské jezuitské koleje z pověření kardinála Arnošta Harracha roku 1629. Druhá etapa v budování kostela se počíná až k roku 1661, kdy je nejprve změněno jeho patrocinium na Matris Compatientis de Sale (Matky Spolutrpitelky de Sale), roku 1663 je pak při jižní straně dokončena přístavba sakristie.
Kostel sv. Bartoloměje – barokně přestavěný v polovině 18. stol., s nástropními malbami Václava Kramolína a reliéfními výjevy křížové cesty od J. Lederera zdobí centrum Pecky.
Kostel Všech Svatých – nachází se na úpatí vrchu Zebín v obci Sedličky na místě zaniklé vesnice. Kostel je doložen ve 14. století, dnešní podoba pochází z přelomu 17-18. století.
Autor: Iva Kovářová