Hořicko - Obce Hořicka - Ministerstvo pošle kostelům více než milion korun Pátek 24. května 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Ministerstvo pošle kostelům více než milion korun

Církevní stánky v Hořicích, na Pecce a ve Veliši se dočkají především oprav fasád. Památka v Sedličkách čeká na štědrost města a kraje.

Ministerstvo kultury letos uvolní z Programu záchrany architektonického dědictví na opravu tří církevních památek v našem regionu po 420 tisících korunách. Na co budou konkrétně finance použity, nám rozkryl církevní technik Jan Slavík.

Kostel sv. Václava ve Veliši se dočká za 420 tisíc obnovy fasád průčelí včetně dekorativních prvků. „Opravy jsme zahájili v roce 2002. Renovovali jsme střechu a věžičky, stavba je i odvodněna. Nyní potřebuje novou fasádu. Na opravu čeká i ohradní zeď,“ upozorňuje Jan Slavík.

Stejná částka poputuje do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Nové Pace, a to na dokončení fasády severní části objektu. „Tady nám hodně pomáhá město, to je opravdu příkladný přístup, letos nám věnuje 200 tisíc korun, neboť rozpočet na akci je 900 tisíc. O příspěvek požádáme také kraj,“ říká technik.

V Hořicích čeká na renovaci kostel sv. Gotharda. I tady je nutná obnova fasády a odvodnění. Ze sedmi set tisícového rozpočtu uhradí 420 tisíc ministerstvo, město pomůže pouze 50 tisíci korunami. „Těšíme se, že se ještě letos pustíme do restaurování bočního oltáře sv. Anny v hořickém děkanském kostele. Práce jsou odhadnuty na 200 tisíc korun, zatím se nám podařilo získat stotisícovou dotaci,“ pochvaluje si Jan Slavík.

Díky štědrosti obce se dočká sanace i smidarský kostel sv. Stanislava, který je už za hranicemi našeho okresu. „Chválím paní starostku, vždy nám s financováním pomůže, nyní částkou 200 tisíc korun. Dotace ministerstva je 420 tisíc, “ sčítá náklady Jan Slavík.

Poukazuje na to, že by církev ráda zahájila renovaci věžičky kostela Všech Svatých v Sedličkách. Vloni zde byla opravena střecha za 1,5 milionu korun, letos by pomohlo 300 tisíc korun. „Oslovili jsme město i kraj, tak uvidíme. V Jičíně nás ještě čeká oprava barokních schodů do kostela Marie de Sale na Novém Městě. Je to paradox, stavba patří církvi, ale schody jsme museli odkoupit od silnic. Interiérově tu bude ještě hodně práce, vnitřek je zchátralý,“ sděluje odborník.

Z programu Regenerace městských památkových zón se dočká nové omítky i poslední část stěny kostela sv. Bartoloměje na Pecce. „I tady se vše daří díky velké vstřícnosti radnice. Ještě bychom chtěli restaurovat vitrážová okna a 14 zastavení křížové cesty,“ doplňuje technik. „Jsme rádi, že obnovení kostela se blíží k závěru. Patří mezi jednu z dominant Pecky a počítáme s tím, že v příštím roce renovaci zakončíme oslavou,“ sděluje Deníku peckovská starostka Hana Štěrbová.

O církevních památkách:

Kostel sv. Václava ve Veliši pochází z let 1747-52. Fresky uvnitř kostela představují výjevy ze života sv. Václava. Obraz na hlavním oltáři a dva postranní maloval Josef Vojtěch Hellich, vzácný obraz Kristus v žaláři zavěšený v přesbyteriu namaloval Petr Brandl.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie – významná barokní stavba z roku 1709-1732 s freskami od Josefa Kramolína (Nová Paka).
Kostel sv. Gotharda – Stojí nad Hořicemi na místě kaple zbudované strahovskými řeholníky ve 2. pol. 12. stol. Barokně byl přestavěn na přelomu 17. a 18 století. Prostá vnitřní výzdoba sestává z plastik svatých zhotovených studenty sochařské a kamenické školy.
Kostel Panny Marie de Sale – Základní kámen kostela Nejsvětější Trojice položen rektorem jičínské jezuitské koleje z pověření kardinála Arnošta Harracha roku 1629. Druhá etapa v budování kostela se počíná až k roku 1661, kdy je nejprve změněno jeho patrocinium na Matris Compatientis de Sale (Matky Spolutrpitelky de Sale), roku 1663 je pak při jižní straně dokončena přístavba sakristie.
Kostel sv. Bartoloměje – barokně přestavěný v polovině 18. stol., s nástropními malbami Václava Kramolína a reliéfními výjevy křížové cesty od J. Lederera zdobí centrum Pecky.
Kostel Všech Svatých – nachází se na úpatí vrchu Zebín v obci Sedličky na místě zaniklé vesnice. Kostel je doložen ve 14. století, dnešní podoba pochází z přelomu 17-18. století.
Autor: Iva Kovářová