Hořicko - Obce Hořicka - Začne rozsáhlá oprava hospitalu na Kuksu Čtvrtek 18. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Začne rozsáhlá oprava hospitalu na Kuksu

Barokní hospital Kuks na Trutnovsku, který je jednou z nejnavštěvovanějších národních kulturních památek v Královéhradeckém kraji, čeká ve druhé polovině letošního roku zahájení rekonstrukce celého areálu. Stavební práce za zhruba 450 milionů korun možnost návštěvy a prohlídky unikátního areálu příliš neomezí.

"Samozřejmě kvůli stavbě dojde k určitým omezením, například co se týče přístupu na nádvoří, ale expozice bude přístupná po celou dobu oprav veřejnosti. Uskuteční se také tradiční kulturní akce," řekl Švec. Nyní v okolí hospitalu běží archeologický průzkum, vlastní stavební práce začnou v letních měsících. "Během letošního roku čekají stavbaře především zemní práce, jako jsou kanalizace, přívody plynu a podobně. Následně stavební práce zasáhnou vlastně celý objekt," řekl kastelán hospitalu Libor Švec.

Díky projektu nazvanému Kuks - Granátové jablko vznikne v hospitalu regionální centrum vzdělávání v oboru farmacie, dějin umění či environmentalistiky. Projekt počítá i s opravou původní klášterní zahrady či teras před hospitalem. Stavební práce by měly skončit v roce 2014.

Kastelán Švec tvrdí, že obnova hospitalu určitě v dalších letech zvýší návštěvnost této památky. "Předpokládám, že v letech 2015 až 2020 zájem o Kuks výrazně stoupne, protože se lidé budou chtít podívat na výsledek rozsáhlé obnovy této památky," řekl Švec. Podle něj už nyní přicházejí lidé a sledují postup archeologických průzkumů.

Na Kuks v roce 2009 zamířilo bezmála 58.000 turistů, vloni to bylo téměř 45.000 lidí. "Hodně nás ovlivňuje počasí během rozhodujících letních měsíců, ale jinak je obtížné důvody vysoké či nízké návštěvnosti nějak vysvětlovat. Například roky 2007, 2008 a 2009 byly mimořádně silné, od té doby návštěvnost pomalu slábne," řekl Švec.

Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu.

V Královéhradeckém kraji je 17 národních kulturních památek. Na seznamu je například budova Muzea východních Čech, zámek Hrádek u Nechanic a soubor pevnostního systému Dobrošov na Náchodsku.

Autor: ČTK