Hořicko - Obce Hořicka - V Třebnouševsi už oprášili urnu, jdou znovu k volbám Úterý 23. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Třebnouševsi už oprášili urnu, jdou znovu k volbám

Příští sobotu dopoledne rozhodnou místní o nových zastupitelích. Vybírat budou kandidáty dvou sdružení – Pro spokojenou obec a Sdružení nezávislých.

Nové volby byly vyhlášeny poté, co při ustavujícím zastupitelstvu vloni na podzim část zastupitelů položila svůj mandát. Zastupitelstvo nebylo usnášeníschopné a obec řídí starosta Jaroslav Dušek (obec vedl dvě volební období) a místostarosta Pavel Zajíc. Jde o tak zvanou úřední vládu, která zajišťuje pouze chod vesnice. Zastaveny byly veškeré investiční akce.

„Volby budou dne 14. března pouze jednodenní a uskuteční se v sobotu od 8 do 10 hodin," informuje Vladimír Medo z hořického úřadu.

Vesnice je nyní rozdělena na dva tábory. „Nic se nezměnilo, nevraživost je tu stále. K volbám přijde asi méně lidí," odhaduje starosta Jaroslav Dušek (Sdružení nezávislých), který se už předem vzdává vedoucího postu.

„Atmosféra se zklidnila a myslím, že je dobře, že do voleb jdeme sdružení vedle sdružení," řekl místostarosta Pavel Zajíc (Sdružení nezávislých), který nechce předjímat výsledek voleb.

Právě k osobě místostarosty má část vesnice připomínky. Poukazuje, že současné vedení hází novým zastupitelům klacky pod nohy. Trnem v oku je mnohým obecní hospoda na koupališti, kde prý není vedena evidence o nákladech.

To však starosta i místostarosta popírají. „Hospoda na koupališti má společenskou místnost, kde se jedině můžeme scházet. Bezchybné účetnictví potvrdil nedávný audit. Hledají chyby ve všem, přitom nám s ničím nepomohou," poukazuje Pavel Zajíc.

Miroslav Vojtíšek kandidoval za sdružení Pro spokojenou obec, které získalo v sedmičlenném zastupitelstvu obce čtyři mandáty, tedy nadpoloviční většinu. „Postoj tří zastupitelů při ustavující schůzi jsme očekávali, proklamovali už předem, že odmítají spolupráci s naším sdružením a vzdají se mandátu. Chtěli jsme se s nimi sejít ihned po volbách, ale to odmítli. Jsme zklamáni z jejich přístupu, takový postoj je na úkor naší obce. Tady není místo na politikaření a řešení osobních sporů," uvedl vloni po ustavující schůzi.

„Vnímáme, že Sdružení nezávislých kandidátů mezi námi hloubí příkopy. Unavuje nás to, nejde nám o osobní prospěch, ale o vesnici, její prosperitu," zdůrazňuje Miroslav Vojtíšek a dodává. „Pokud se z obecního rozpočtu dotuje provoz hospody na koupališti, tak je to špatně."

V podzimních komunálních volbách byli zvoleni zastupitelé Miroslav Vojtíšek, Miloš Černý, Eva Slámová a Pavel Tomášek za sdružení Pro spokojenou obec. Počet zastupitelů doplnili nezávislí kandidáti Jaroslav Dušek, Zdeněk Tomášek a Vladimíra Císařová. Právě zmíněná trojice nezávislých kandidátů odmítla složit slib, a tím došlo k okamžitému zániku jejich mandátu.

Počet zastupitelů tak klesl pod pět a zastupitelstvo nebylo usnášeníschopné. Protože nebyli nominováni žádní náhradníci, došlo k patové situaci. Starosta Jaroslav Dušek vysvětluje, proč odmítl složit slib a anuloval tak výsledek voleb. „V obci jsme se domluvili, že budeme kandidovat každý sám za sebe. Najednou bylo zaregistrováno sdružení Pro spokojenou obec a nám se nelíbí volební systém s nesmyslným přepočtem hlasů. Bouřili se proti němu i lidé ve vesnici, kteří sepsali petici," vysvětluje své důvody s tím, že si byl vědom, že současný kolaps vedení zabrzdí chystané investice jako například vybudování kanalizace.

Obec není v současné chvíli zadlužena a na kontě má přes dva miliony korun. Třikrát za sebou se přihlásila do soutěže vesnice roku a vždy uspěla. „Mrzí mě, že volby rozpoltily vesnici," dodává starosta.


Autor: Iva Kovářová