Hořicko - Obce Hořicka - Energetici vrací úder. O žádné vyhrožování městu prý nešlo Pátek 17. září 2021 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Energetici vrací úder. O žádné vyhrožování městu prý nešlo

„Žádný pracovník Amper Marketu starostovi Miletína Miroslavu Noskovi nevyhrožoval," řekl Deníku generální ředitel společnosti Amper Market Jan Palaščák, který tak reagoval na „obvinění", které vzešlo z napjaté energetické situace na Jičínsku.

Ta vygradovala na konci minulého měsíce. A o co jde? Miletín a Hořice vypověděly smlouvu současnému dodavateli energie, společnosti Energie pod kontrolou (EPK), která se podle všeho dostala do dluhů a neplnila své závazky právě společnosti Amper Market. Ta se proto rozhodla na nastalou situaci reagovat tím, že postiženým městům nabídla novou smlouvu.

Podle starosty Miletína však „nový" dodavatel volil poněkud drsnější metodu a s radnicí začal hrát nátlakovou hru – Buď podepíšete novou smlouvu s námi, nebo vás odřízneme od energie. „S vyhrožováním si však na nás nepřišel. Pokud by nás totiž někdo odřízl neoprávněně od energie, tak by se podle zákona dopustil trestného činu," řekl tehdy Miroslav Nosek Deníku.

Tato rétorika je však podle Jana Palaščáka nešťastná a nezakládá se na pravdě. „Máme, v souladu s legislativou a stanovisky Energetického regulačního úřadu, distribučních společností i Energie pod kontrolou, zákonné prostředky k přerušení dodávek do odběrných míst, za které EPK naší firmě neplatí. Tedy i do Miletína. V čem by měl spočívat údajný trestný čin, nám není jasné," řekl Jan Palaščák a na adresu starosty dodal: „je mu ke cti, že alespoň přiznává svoji odpovědnost za podpis smlouvy Miletína a EPK."

„Firma působila na burze dodavatelů elektřiny. Oslovili jsme ji s tím, že pro nás jako město nakoupí co nejvýhodnější cenu elektřiny," řekl k začátku energetické anabáze miletínský starosta Miroslav Nosek.

K těmto slovům se pak odkazuje i zástupce společnosti Amper Market Jan Palaščák: „Velice by nás zajímalo a určitě i občany Miletína a vaše čtenáře, na které burze dodavatelů elektřiny pan starosta společnost EPK viděl? Byla to Pražská energetická burza?" zajímalo generálního ředitele společnosti. Podle něj totiž žádná jiná energetická burza ve střední Evropě neexistuje a zcela určitě obecně prospěšná společnost Energie pod kontrolou nikdy na žádné burze nepůsobila.

Jan Palaščák se pozastavil nad tím, že Miletín zajistí dlužné přeplatky od EPK, když tvrdí, že: „Nám třeba na přeplatcích dluží devětaosmdesát tisíc. Proto jsme se rozhodli ihned stopnout všechny platby společnosti a čekáme, až své dluhy vůči nám uhradí. To by se mělo stát do konce roku," uvedl starosta.
Na to konto se Jan Palaščák ptá: „Jak pan starosta zajistí získání přeplatků od EPK? To zjistil až nyní, že EPK obci dluží? Proč to dříve neřešil?"

K samotné situaci okolo Energie pod kontrolou se pak společnost vyjádřila prostřednictvím tiskové zprávy, kde mimo jiné stojí: Několik stovek obcí a měst, které v minulosti uzavřely smluvní vztah s „neziskovou" společností Energie pod kontrolou o.p.s. (EPK), čelí dalšímu pokusu o podvod ze strany ředitele této společnosti, Davida Tejmla a jeho spolupracovníků z firmy Energie Pro s.r.o., Lukáše Wagnera a Vítězslava Fialy, podomních prodejců zlata, finančních produktů a energií.

S odkazem na smlouvy o správě odběrných míst uzavřených mezi obcemi a Energie pod kontrolou o.p.s. David Tejml zneužil svůj mandát od obcí a podepsal bez jakéhokoliv jejich souhlasu za všechny dotčené obce smlouvy na dodávky elektřiny a plynu až do konce roku 2019 s firmou Energie Pro s.r.o. David Tejml tedy svým podpisem přidělil zakázky obcí a měst za cca jednu miliardu korun firmě s obratem 10 mil. Kč a záporným vlastním kapitálem, která není ani subjektem zúčtování u Operátora trhu s elektřinou: http://www.ote-cr.cz/statistika/mesicni-zprava-elektrina/pocty-opm-dodavatelu

Amper Market, a.s. získala tyto informace v rámci řešení krizové situace, která vznikla vytunelováním prostředků získaných na zálohách od obcí ze skupiny EPK a vyvrcholila pokusem o vyvedení portfolia zákazníků na Energie Pro, která začala dne 26. 11. bez jakéhokoliv právního základu převádět všechna odběrná místa (včetně těch, kde byla již dříve spolupráce s EPK ukončena) na sebe k 11.12.2015. Tomuto jednání aktivně bráníme a z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro nabídku dotčeným zákazníkům uzavřít smlouvy napřímo s Amper Market.

Nyní se ukázalo, že Energie Pro s.r.o. vydala nové všeobecné obchodní podmínky účinné od 1.11.2015. Následujícího dne podepsali Tejml za obce a Fiala za Energie Pro s.r.o. smlouvy mezi obcemi a Energie Pro s.r.o. v celkové hodnotě okolo jedné miliardy korun. Součástí nových všeobecných obchodních podmínek je v části 2.6.n. smluvní pokuta ve výši 30% ceny za elektřinu a plyn, které obce neodeberou v případě, že smlouvu, kterou nikdy nepodepsaly, nedodrží a předčasně ukončí.

Je tedy evidentní, že účelem tohoto jednání je získání nároků na smluvní pokuty ve výši až cca 300 mil. Kč, které by obce musely zaplatit ze svých rozpočtů. Z toho důvodu varujeme starosty, zastupitele a občany dotčených obcí před jakoukoliv formou souhlasu s tímto jednáním a doporučujeme nehradit zálohové platby předepsané již na toto úterý 15.12. v celkové výši cca 20 mil. Kč (platba by mohla být forma souhlasu s tímto podvodným jednáním).

Autor: Petr Vaňous, zdroj: http://jicinsky.denik.cz