Hořicko - Obce Hořicka - Větrný mlýn zelenou nemá. Borovnice hledá peníze dál Pátek 14. června 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Větrný mlýn zelenou nemá. Borovnice hledá peníze dál

Komise, která žádost o dotaci Borovnice schvalovala, ji sice posoudila kladně, česko-polský projekt ovšem zůstal mezi náhradníky.

„Myšlenka je hezká, bohužel projektu ale některé důležité body v hodnocení chyběly. Proto zůstal tzv. pod čarou. Pravděpodobnost, že by byl z těchto peněz přece jen realizován, je podle mých zkušeností velmi malá," sdělil Roman Klíma z oddělení evropských grantů Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. „Obec může čekat léta, jestli někdo svůj projekt nevzdá. Já bych ji ale doporučil, aby se zapojila ještě do další výzvy. Potenciál tu je, jen je ho třeba trochu dopracovat," dodal člen hodnotitelské komise.

„My teď v podstatě moc nevíme, na čem jsme. Sice jsme dostali kladné stanovisko, ale musíme čekat, zda někdo odstoupí. Budu ještě zjišťovat podrobnější informace, proto bych nechtěl přijímat nějaké závěry," je ale opatrný borovnický starosta Josef Bušák.

Partnerem Borovnice bylo v mezinárodním projektu polské město Kudowa Zdrój. Třetím do party byl pak Hronov, kde toužili po rekonstrukci historického špýcharu. „Nejsme vyřazení, takže opravdu by se nám vyplatilo nějaký čas čekat, jestli někdo neodstoupí. Žádost beru jako úspěch, ale ten krůček nám chyběl. Což mrzí," potvrdil také místostarosta Hronova Josef Thér.

SBÍRKA ČI SOUKROMNÍK?
Pokud ani čtvrtá žádost Borovnice v pořadí o získání dotačního příspěvku na stavbu, k níž mnoho borovnických občanů vážou citové vazby, skutečně úspěšná nebude, místní budou prostředky hledat dál. „Nevím, asi budu znovu objíždět obecní úřady se žádostí o příspěvek do sbírky," řekl před časem Jiří Chvojka, předseda sdružení Větrák, které aktivně výstavbu větrného mlýna podporuje.

Borovnický starosta Josef Bušák už ale naznačil, že se obci možná otevírá úplně jiná možnost financování. „Ještě budeme čekat na dotaci, ale máme určitým způsobem rozjednané, že bychom mlýn mohli postavit za pomoci jednoho soukromníka. Je to předčasné, zatím nejsou dojednané žádné podmínky. Určitě snahu o stavbu mlýna ale nevzdáváme," sdělil starosta Borovnice Bušák.

ROZEBRANÝ MLÝN
Projekt větrného mlýna není jen současným borovnickým rozmarem. Kdysi v obci stálo dokonce mlýnů pět, ten poslední má nyní alespoň malou šanci na resuscitaci v podobě věrné kopie.

Borovnický mlýn postavil v roce 1841 Augustin Hakl na pozemku Augustina Čeřovského. Na svém místě stál až do roku 1968, pak byl rozebrán a převezen ke konzervaci do Hostinného. Původně se přitom měl přesunout jen v rámci obce. Z toho však sešlo. Zbytky mlýna nakonec skončily až ve skanzenu v Kouřimi.

Autor: Jaroslav Pich, zdroj: jicinsky.denik.cz/z-regionu