Hořicko - Obce Hořicka - Kardinál Dominik Duka: „Kuks ve své době předběhl Karlovy Vary" Pátek 14. června 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Kardinál Dominik Duka: „Kuks ve své době předběhl Karlovy Vary"

Bylo to v pondělí 29. září 2008, když tehdejší biskup Královéhradecký Dominik Duka podepisoval v refektáři Hospitálu Kuks trojstrannou dohodu mezi církví, Královéhradeckým krajem a Národním památkovým ústavem o spolupráci na projektu Granátové jablko Kuks.

V pátek 1. září 2017 se přijel podívat, nyní již v pozici kardinála, jak viceprezident Europa Nostra John Sell předává v Kuksu nejvýznamnější ocenění za obnovu památek, cenu Grand Prix evropského kulturního dědictví. Devítiletou dobu od podepsání kontraktu až po získání památkářského Oscara vyplnila mistrná revitalizace barokního skvostu, kterou ministr kultury Daniel Herman označil za symbol světově špičkové úrovně české památkové péče.

„Jsou to krásné okamžiky v životě, dnes již starého muže. Povedla se jedinečná věc. Udělal se velký kus práce, který má ohromný přesah a hodnotu,“ s nadšením si prohlížel barokní areál.

Ministr kultury Daniel Herman ocenil v Kuksu českou památkovou péči. "Je na špičkové světové úrovni," řekl.

Vzpomněl si také na startovací etapu celého projektu. „Tehdy se vedla obrovská diskuse o tom, kdy se peníze vrátí, co to bude stát, co tady bude. Neustoupilo se, což je dobře. Říkal jsem: spočítejte si, kolik do toho Špork dal, když hospitál stavěl. Přivedl si největší světové odborníky tehdejší doby, Matyáš Bernard Braun byl velkým žákem sochařské školy Berniniho, jehož dílo vidíme na Svatopeterském náměstí ve Vatikánu. Uběhlo několik století my z toho pořád těžíme. Ekonomika takové stavby není na pět let. Nejde přitom jen o peníze. Je to krása, která dává lidem radost.“

V souvislosti s úspěšným projektem kardinál připomněl úsilí tehdejšího hejtmana Pavla Bradíka a Kláry Dostálové, někdejší zakladatelky a ředitelky Centra evropského projektování a předsedkyni správní rady obecně prospěšné společnosti Revitalizace Kuks. „Dýchá z toho důvěra a odvaha jít do takové akce. Jinak by se to nepovedlo. I proto jsem chtěl přijet a poděkovat jim, stejně tak profesoru Malému. Tito lidé pro mě znamenali za mého hradeckého pobytu opravdu hodně,“ řekl Duka, který je rodákem z Hradce Králové.

Ocenil velkou pomoc evropských fondů, EU dotovala obnovu Hospitálu Kuks 374 miliony korun. „Nejde o vyžebrané peníze, ale o širokou mezinárodní kooperaci, což vypovídá o skutečnosti, že Kuks není zapadlá osada, ale patří k největším pokladům evropské kultury,“ zdůraznil arcibiskup pražský a primas český.

Jako představitele církve jej z pochopitelných důvodů nejvíce poutá v barokním areálu duchovní prostředí s působivým kostelem Nejsvětější Trojice. „Naše vize byla ještě větší, doplnit duchovní část o lázeňskou ve smyslu moderního vodolékařství. Vždyť Kuks ve Šporkově době předběhl Karlovy Vary,“ poukázal kardinál na lázeňskou historii Kuksu.

„Pro mě je Kuks důkaz, že nestačí mít peníze, materiál, ale také duchovní ideu. Ta v Kuksu žije po všechna staletí. Bez ideového a duchovního vzepjetí by naše civilizace patrně vůbec nebyla a chceme-li z dnešní krize vyjít, potřebujeme skutečně velmi silný, mohutný duchovní rozměr. To jsou ty věže kostelů, špice pyramid, menhiry ve Stonehenge. To není jen lidské dílo, ale také dílo Boží,“ vyslovil se kardinál. „Kuks si prošel krizemi, ale zůstal tady, protože má duchovní náboj,“ dodal Dominik Duka.

Autor: Jan Braun, zdroj: hradecky.denik.cz