Hořicko - Obce Hořicka - O hlasy voličů bude na okrese usilovat přes dva tisíce lidí Sobota 13. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
O hlasy voličů bude na okrese usilovat přes dva tisíce lidí

Přesně 2044 lidí na Jičínsku bude za pár týdnů usilovat o hlasy voličů v komunálních volbách. Zatímco na některých radnicích se o postech starostů rozhodne až po sečtení posledního hlasovacího lístku, jinde mají lidé o složení samospráv jasno už nyní. A to nejen na vesnicích, kde často kandiduje jen jedna jediná volební strana, ale dokonce i v některých městech. Už dopředu je tak jasné, že svůj post by měli bez potíží obhájit třeba starosta Libáně Jaromír Přibyl nebo starostka Železnice Dana Kracíková.

Naproti tomu zcela otevřená je situace v Hořicích, ve třetím největším městě na okrese, kde se současný starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj) poněkud překvapivě rozhodl, že už nebude obhajovat křeslo starosty. "Ve volbách kandiduji, ale nikoliv z prvního místa," potvrdil Svoboda.

"Obdivuji starosty, kteří svou funkci vykonávají čtyři nebo i pět volebních období v řadě, ale většinou na těch menších obcích. Co se týká středně velkých měst, jako jsou například Hořice, tak tam si myslím, že člověk ve vedení po nějakých dvaceti letech musí zákonitě ztrácet elán. To sice není můj případ, nicméně mám pocit, že i tady je čas na změnu," míní Aleš Svoboda, který stál v čele Hořic jedno volební období a předešlé čtyři roky vykonával funkci místostarosty. Zároveň ale zdůraznil, že práci v zastupitelstvu by se jako řadový člen nebránil, proto také znovu kandiduje. Funkci starosty však za několik dnů už s naprostou jistotou předá někomu jinému a sám se chce znovu věnovat podnikání, které bylo hlavním zdrojem jeho příjmů před nástupem do komunální politiky.

Takové střídání tváří v čele radnic nebývá zrovna obvyklé, jak dokládají zkušenosti z jiných měst. Třeba v případě největšího města regionu, kde volební boj o post starosty hodlá znovu podstoupit současný první muž na jičínské radnici Jan Malý (ANO 2011), který má za sebou první volební období.

Stejně tak bude obhajovat svou pozici Josef Cogan (Sportovci pro Novou Paku) v Nové Pace, který by v čele města mohl stanout už počtvrté.

Zatímco ale v Jičíně počet vyzyvatelů o placená místa na radnici stále narůstá, v Nové Pace je konkurence v porovnání s minulými volbami nižší. V Jičíně tentokrát kandiduje jedenáct volebních stran, o jednu víc než minule. Naopak v Nové Pace se počet kandidujících stran snížil z osmi na šest, a v Hořicích dokonce klesl z osmi na pět.

Právě v Jičíně se tak sešlo historicky vůbec nejvíc uchazečů o práci v samosprávě, dohromady zde kandiduje 231 lidí. Volební klání v Jičíně slibuje navíc napínavý průběh i kvůli současnému rozložení sil v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu, kde stávající radniční koalice vznikla jen díky rozdílu jediného hlasu. Jednání zastupitelstva tak bývají často hodně napjatá a klíčová hlasování končí právě jen rozdílem jednoho jediného hlasu.

O svůj post se znovu uchází i několikanásobný starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr (STAN), stejně tak jako starosta Sobotky Lubor Jenček (TOP 09), starostka Kopidlna Hana Masáková (ČSSD), starosta Miletína Miroslav Nosek (STAN) nebo starosta Vysokého Veselí Luboš Holman (SNK). A jistotu obhajoby, vzhledem k tomu, že v Libáni a v Železnici se nenašly víc než jen jedna volební strana, mají tamní starostové - Jaromír Přibyl (STAN) a Dana Kracíková (SNK - Naše Železnice).

Na okrese Jičín stejně jako v celé České republice zcela převládají kandidáti bez politické příslušnosti, těch je na Jičínsku téměř 91 procent. Pouze 57 kandidátů, tedy jen necelá tři procenta z celkového počtu všech uchazečů o zastupitelská místa v obcích na okrese, tvoří členové ČSSD, dále se 40 lidí hlásí ke KSČM, 32 lidí k ODS a například 26 kandidátů hlásí politickou příslušnost ke KDU-ČSL. Ostatní politické strany v regionu do nadcházejících voleb nevyslaly ani deset kandidátů se stranickou legitimací. Navíc podstatná část lidí kandiduje za různá lokální sdružení nebo z pozice nezávislých kandidátů. Mezi celostátními politickými stranami postavily na okrese nejvíc kandidátů KSČM (87) a ČSSD (78), například sdružení STAN - NK jich má 66 a KDU-ČSL 57. Aktuálně nejsilnější vládní strana v Česku, hnutí ANO 2011, dala na Jičínsku dohromady pouze jednu kandidátní listinu, a to v Jičíně. V ostatních městech nekandiduje.

Primát nejstaršího kandidáta na Jičínsku letos drží shodně pánové Zdeněk Hora (ČSSD) z Hořic a Adolf Zrůst (SPD za podpory Zemanovců) z Jičína. Oběma je šestaosmdesát let. Naopak nejmladším, osmnáctiletým kandidátem je Daniel Kováčik (KSČM) z Hořic. Přitom průměrný věk všech kandidátů vychází na 47 let.

Volby do zastupitelstev měst a obcí se uskuteční ve dnech 5. a 6. října. Společně s nimi v některých regionech proběhne i první kolo voleb do Senátu, kde se předpokládá obměna třetiny zástupců horní komory parlamentu. (jn)


Prohlédnout kandidátní listiny v Jičíně

Prohlédnout kandidátní listiny v Nové Pace

Prohlédnout kandidátní listiny v Hořicích