Hořicko - Školy - Město slibuje, Sobota 13. července 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Město slibuje,

Hořičtí studenti se již nebudou kvůli nedostatku tříd tísnit v přeplněných prostorách dnešní budovy gymnázia. Ti nejmladší se pravděpodobně už v září přestěhují do zatím prázdných učeben bývalého zemědělského učiliště, které je od poloviny devadesátých let zavřené. Lepší podmínky pro výuku přislíbila gymnáziu radnice, která nejmodernější školní budovu letos na jaře vysoudila od státu.

Zástupci města teprve v minulých dnech získali po několika letech sporů od objektu klíče a v nejbližší době ho chtějí znovu zprovoznit. Budova bývalého učiliště podle výroku soudu tvoří nedílnou součást gymnázia a až dosud byla ve správě Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze - Ruzyni. Ten chtěl v Hořicích zřídit odborné a poradenské pracoviště, do něhož se měli přestěhovat i šlechtitelé z výzkumného ústavu ovocnářského, který dnes sídlí v prostorách holovouského zámku.

„Soud potvrdil, že přístavba gymnázia patří městu. Jednoznačně jsme to přivítali, protože nejmodernější školní budovu jsme už v minulých letech chtěli využít pro potřeby školství. Bohužel jsme se nedohodli s vedením výzkumného ústavu, který postupně odmítl všechny čtyři námi nabízené náhradní objekty v Hořicích. Nakonec nezbylo, než se obrátit na soud, aby určil vlastníka,“ konstatuje hořický starosta Ladislav Vrba.

Enormní zájem města o prázdnou budovu zdůvodňuje především nedostatečnou kapacitou gymnázia, které dnes „učí v provizorních podmínkách,“ někteří studenti jsou například v blízké obchodní akademii. Samotné zprovoznění přístavby si však podle předběžných odhadů vyžádá náklady v řádu až několika set tisíc korun, přičemž na vybavení tříd by se měl podílet i kraj.

„Do záři musíme v objektu provést nezbytné úpravy, proto bude na nejbližším červnovém zasedání zastupitelstva předložen návrh na změnu rozpočtu. Předpokládáme, že v rámci rozpočtového opatření uvolníme zhruba jeden milion korun,“ sdělil starosta.

Dalšími penězi by se měl na obnovení výuky podílet také krajský úřad, v učebnách totiž chybí veškerý nábytek a další zařízení, jako jsou lavice, židle včetně tabulí. „Převzali jsme objekt, který je v dobrém technickém stavu, chybí tam ovšem základní inventář,“ poznamenal vedoucí radnice Jaroslav Vais. Vrba potvrdil, že město požádá kraj, aby se jako zřizovatel školy postaral o základní vybavení.

Zázemí školy se sice rozšíří o sedm tříd a stejný počet kabinetů, pro začátek by však měla mít k dispozici zatím jen tři z nich. Vybavení ostatních učeben přijde na řadu zřejmě až v příštím roce. Nové prostory budou s největší pravděpodobností sloužit pro potřeby osmiletého gymnázia. Kromě něj škola nabízí také klasické čtyřleté studium a středoškolské vzdělání v oboru sociálně-správním.