Hořicko - Školy - V Hořicích je středověk Pátek 24. května 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Hořicích je středověk

V Hořicích v pondělí 16. června  vypukl středověk. Potrvá tři dny na zahradě tamní základní umělecké školy a zájemci si na její třetí dílně budou moci vyzkoušet středověká řemesla kamenická, hrnčířská, papírnická, tiskařská, písařská i šmukýrská.
V Hořicích už mají za sebou dílnu hrnčířskou, při níž žáci vymodelovali sochu draka, i kamenosochařskou. Při ní v lomu svatého Josefa nad Hořicemi předvedli reliéfy vytesané ve skále. „Třetí dílna navazuje na ty předchozí. Smyslem je umožnit veřejnosti náhled do středověku pomocí výstavy a tvůrčí a řemeslné dílny. Budova školy se přemění na středověký hrad. Na zahradě školy budou založeny řemeslné a výtvarné dílny s praktickou ukázkou řemesel s možností vlastní tvorby. Součástí dílny budou přednášky a každý večer představení literárně dramatického oddělení školy a školního sboru s gotickými chorály,“ uvádí ředitelka hořické základní umělecké školy Zdenka Vaškovová, která pozvala hlavně učňovskou mládež a romská občanská sdružení. „Chceme podnítit zájem mládeže o historii, umění i život. Všichni si budou moci u nás vyzkoušet výtvarnou techniku a řemeslo, s nimiž se v životě vůbec nesetkají. Může to být pro ně inspirací i lékem na nudu, to platí zvláště pro rizikovou mládež, která nemá vyhraněné zájmy a proto snadno podléhá svodům alkoholu a drog,“ soudí Vašatová. Na minulé dílny přišlo vždy na tři sta zájemců.
S uměním i řemesly z doby tiskaře Guttenberga a gotiky budou ladit i doprovodné programy. Literárně dramatické oddělení sehraje dnes v 16 hodin pohádky O princezně solimánské a Narcis a víla Echó, zítra příběh o zradě, lásce a přátelství Havrane z kamene, který měl premiéru při loňské dílně, a Shakespearovu komedii Sen noci svatojánské. Před středeční ohňovou show s kejklíři bude ve 20 hodin poslední produkcí drama Upalte čarodějnici. Řemeslné dílny začínají denně ve 13 hodin.
„Návštěvníci si budou moci cokoliv vyrobit a odnést domů. Asistovat jim při tom budou letošní absolventi,“ říká ředitelka.