Hořicko - Školy - Hořičtí gymnazisté v Anglii Neděle 25. února 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořičtí gymnazisté v Anglii

Před čtyřmi lety jsme na Gymnáziu a Střední odborné škole v Hořicích zahájili tradici studentských zájezdů do Anglie. Na první průzkumný pobyt jsme v roce 2002 vyrazili do Londýna a během několika dnů navštívili nejzajímavější turistické atrakce včetně katedrály sv. Pavla, Muzea voskových figurín Madame Tussaud nebo střídání stráží u Buckinghamského paláce. Roku 2004 jsme strávili týden v jihoanglickém městě Hastings. Dopoledne se studenti zdokonalovali v anglické konverzaci pod vedením lektorů rodilých mluvčích, a odpoledne patřila výletům prohlédli jsme si například podmořské akvárium a Royal Pavilion v Brightonu, projeli se lodí okolo proslulých bílých útesů Seven Sisters a Beachy Head a navštívili místa spojená s nejvýznamnější událostí britských dějin bitvou u Hastingsu roku 1066.

Letos v posledním dubnovém týdnu jsme zamířili severněji, do Oxfordu. Studenti byli i zde ubytováni v místních rodinách a měli možnost ochutnat ranní "cereals", čaj s mlékem, typické sendviče i večeře, které rozhodně nebyly pro dietáře pizza s hranolky, boloňské špagety s česnekovým rohlíkem, brambory s těstovinami a fazolemi přelité rajskou omáčkou nebo ryby na sto způsobů. Dopoledne se studentům věnovali lektoři vyškolení k výuce cizinců, odpoledne jsme se odměnili poznávacími výlety do Oxfordu a blízkého okolí.

Vědomi si pravdivosti rčení kdo nebyl v Londýně, nebyl v Anglii, zahájili jsme náš "anglický týden" prohlídkou londýnských pamětihodností od Tower Bridge až po Houses of Parliament. V Toweru jsme viděli britské korunovační klenoty, brnění i zbraně a slavné beefeatery strážce hradu. Jen na havrany jsme neměli štěstí prý byli pod pečlivým dozorem kvůli ptačí chřipce. Fanoušci Harryho Pottera si přišli na své ve středověké jídelně oxfordské univerzity Christ Church College, kde se natáčely scény z bradavické školy, jen museli chvíli počkat, než důstojní profesoři a studenti doobědvají jídelna totiž každodenně slouží svému účelu.

Literární nadšenci ve Stratfordu nad Avonou prozkoumali rodný dům Williama Shakespeara a Trinity Church, místo jeho posledního odpočinku. Středověký Warwick Castle s kulatými věžemi, cimbuřím a růžovými zahradami potěšil všechny romantiky. Voskové figuríny rodiny zámožného hradního pána a významných osobností tehdejší doby nám pomohly představit si, jak vypadala víkendová párty na konci 19. století. Další expozice umístěná v přízemních prostorách hradu nás ale nemilosrdně vrátila do syrového středověku na přípravě válečného tažení či mučicích nástrojích věru nic romantického není. V lázeňském městě Bath jsme si prohlédli vykopávky původních římských lázní i Sacred Spring pramen minerální vody tryskající z hlubin tří kilometrů. Památník pravěkých kultur Stonehenge byl v rozporu s našimi představami menší, to však neubíralo nic z jeho vznešenosti a magické přitažlivosti. Desítky ovcí pasoucích se mezi menhiry v Avebury vzbudily nadšení zvláště mezi mladšími účastníky zájezdu. Prohlídka venkovského sídla královské rodiny ve Windsoru a procházka k nejznámější soukromé střední škole v Etonu uzavřely náš pobyt v Anglii.

Dík za vydařený zájezd patří všem studentům, jejichž nadšení nás každý druhý rok "vyhání" do Anglie; letošním účastníkům zájezdu také za jejich spolehlivost a dochvilnost při rozchodech, příjemné průvodkyni Kristýně Týcové, ochotné (a schopné) zodpovědět všechny záludné otázky studentů, a paní Ryantové z cestovní kanceláře Školní zájezdy za atraktivní programovou nabídku.

(vyučující angličtiny a organizátorky zájezdu Ivana Chalupová a Magda Hamanová)