Hořicko - Školy - Partnerství Hořice – Chotěbuz (Cottbus) již podruhé Sobota 13. července 2024 
Školy
 Mateřské školy
 mateřská škola Ostroměř
 Střední školy a učiliště
 Umělecké školy
 Základní školy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
6.10.2008 - Gymnázium Hořice
Partnerství Hořice – Chotěbuz (Cottbus) již podruhé

Ve školním roce 2008/ 2009 se budou již podruhé konat družební návštěvy studentů z Chotěbuzi u nás a českých studentů v Chotěbuzi (Cottbus, SRN). Partnerství Gymnázia a SOŠ Hořice a Dolnosrbského gymnázia v Chotěbuzi začalo asi před třemi lety návrhem mého dolnolužického přítele Martina Woraka, který se nabídl, že zprostředkuje kontakt s vedením Dolnosrbského gymnázia v Chotěbuzi (Cottbus) ve spolkové zemi Braniborsko v SRN.

Po vzájemných návštěvách učitelů a vedení školy během roku 2006 v prosinci 2006 prvních 15 českých studentů přijelo na týdenní pobyt do Dolní Lužice do Chotěbuzi a v dubnu 2007 opět 15 dolnolužických studentů přijelo k nám do Hořic. Po předešlých dohodách se jednalo především o studenty nižšího gymnázia, ve výjimečných případech i o studenty z nižších ročníků vyššího gymnázia. Záměrem je, aby čeští a němečtí studenti museli používat jako dorozumívací jazyk angličtinu s využitím jednotlivých slov v češtině a dolnolužické srbštině, minimálně němčinu, kterou čeští studenti tohoto věku zatím moc neovládají.

Jak bude probíhat lužických pobyt studentů u nás?
Studenti budou ubytováni v hostitelských rodinách, budou chodit se svými novými kamarády do školy a společně se účastnit různých projektů. Letos chceme nově tento program doplnit ještě o exkurze do bližšího či vzdálenějšího okolí našich měst.

A jak by měl přesněji vypadat letošní program návštěvy dolnolužických studentů u nás?

V neděli 12. října 2008 v odpoledních hodinách přijedou dolnolužičtí studenti vlakem k nám do Hořic a ubytují se v hostitelských rodinách.

V pondělí 13. října po krátkém uvítání představiteli města by studenti měli dopolední program ve škole (návštěva výuky, práce na projektu) a po obědě na SPŠK by polovina německých i našich studentů se účastnila výroby keramiky, druhá polovina by se věnovala sportu (kuželky).

V úterý 14. října by byl program obdobný, jen odpoledne by se skupiny vyměnily.

Ve středu 15. října by se konal zájezd autobusem do Českého ráje a do Jičína s programem v Jičínském muzeu.

Ve čtvrtek 16. října by se konala exkurze do Prahy s prohlídkou nejznámějších a nejkrásnějších míst našeho hlavního města s připomínkou působení významných lidí z Lužice v Praze (na Karlově mostě sochy lužického sochaře Jakuly / Jäckel/, Lužický seminář na Malé Straně atd.).

V pátek 17. října by byl program opět ve škole – dokončení projektu, malá výstavka atd. Později odpoledne a večer opékání buřtů na dvoře školy.

V sobotu 18. října dopoledne odjezd německých studentů vlakem domů.

Studenti z Dolní Lužice, kteří k nám přijedou, se představili každý individuálním dopisem v němčině, dolnolužické srbštině a v angličtině. Naši čeští studenti si adresy svých budoucích přátel rozebrali a již s nimi zahájili korespondenci.

Uvádím zde jejich jména a příjmení. U dívek v dolnolužické verzi je u příjmení koncovka –ojc (na rozdíl od vdaných žen, kde je koncovka –owa):
Dívky:
Inga Swenssonojc, Isabel Berkojc, Leoni Krautzigojc, Janina Pytlikojc, Michelle Wetzkojc, Antonia Wirth, Jasmin Schröder, Charlott Weiserojc, Marie Giesojc, Lena Schubert, Wiebke Römhildojc, Gesine Münch, Elisabeth Marešojc
Chlapci:
Martin Hertel, Christopher Djajuli (?)).

PhDr. Jan Tomíček