Hořicko - Fotogalerie - Hřbitovní portál v Hořicích Úterý 23. července 2024 
Fotogalerie
 Braunův Betlem
 Byšičky
 Nábřeží sochařů
 Nemocnice Hořice
 Nové Smrkovice
 Ulice po roce
 Smetanovy sady
 Sportovní hala gymnázia
 Sympozium Hořice


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
16.3.2002 - Redakce
Hřbitovní portál v Hořicích

Poklepáním myši na obrázek se obrázek zvětší Vznik mimořádného díla je úzce spjat s hořickou sochařsko-kamenickou školou. U prvotního nápadu stáli Vilém Dokoupil, Bohuslav Moravec a Antonín Cechner.

Stavba portálu nového hořického hřbitova byla zahájena v roce 1895 a v tomto roce bylo instalováno 90 kamenných bloků. Stavba pokračovala v roce 1896 a 1897 osazením dalších 70 a následně 67 kamenných bloků. V dalších letech byla prováděna sochařská výzdoba. Až v roce 1907, osazením secesních soch Quida Kociana "Smrt" a "Vzkříšení", bylo veledílo dokončeno. Z dalších známých umělců je třeba zmínit Mořice Černína, autora plastiky anděla na vrcholu portálu.

Jak se píše v kronice sochařské školy, dílo si vyžádalo úctyhodných 139 540 kamenosochařských hodin. Každý žák školy měl svůj úkol. A kdo že byli tehdejší žáci? Quido Kocian, Jan Štursa, Ladislav Kofránek, Bohumil Kafka a mnoho dalších. Ti všichni se řadí k tvůrcům díla, jež si zaslouží náš obdiv.

Portál vás ohromí svou rozlehlostí (výška 14,5 m, korintské hlavice, akanty, segmenty antického sloupoví) a uměleckým mistrovstvím. Hřbitovní portál patří k nejvýznamnějším památkovým skvostům Hořicka.


Poklepáním myši na obrázek se obrázek zvětší Poznámka z jiného soudku: Při pořízování fotky portálu nás zaujala botanická pozoruhodnost, kterou jsme také vyfotili. Vlevo vidíte porovnání velikostí listů lip z hořického Nového hřbitova. Ten velký, sytě zelený, patří lípě v tom roce ořezané, malý je z podobné lípy nezmlazené. Po lepší představu rozměrů je přiložena propisovačka 14 cm dlouhá.

Kam se hrabe fíkový list našeho pradědečka Adama na list z hořické lípy!