Hořicko - Kultura - Národní divadlo českého Podkrkonoší Pátek 24. května 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Národní divadlo českého Podkrkonoší

Národní divadlo českého Podkrkonoší, tak se jmenuje projekt expozice, kterou chce realizovat Občanské sdružení Divadelní soubor Erben Miletín. 

Místní starosta Miloslav Hýbner si dobře uvědomuje limity obce, a protože je i vyhlášeným divadelníkem, nebylo daleko k rozhodnutí pochlubit se divadelní tradicí severovýchodních Čech, zároveň přilákat do Miletína turisty a nabídnout jim trochu více než jen zdejší cukrovinky a rodný dům K.J. Erbena. „Nápad je jedna věc, ale jeho uskutečnění druhá. Ještě že majitel zámku Ondřej Stýblo nám podal pomocnou ruku a část přízemí za symbolickou jednu korunu měsíčně nám pronajal. V pěti místnostech a chodbě vznikne expozice mapující tradici divadelního umění, a nejen to,“ uvedl Miloslav Hýbner. 

Vzácné písemnosti 

Divadlo je neoddělitelně spjato s životem, a tak zde diváci spatří i mnohé z toho, co zajímalo naše předky, na co přispívali, jak žili. Mezi písemnostmi budou dopisy Jindřicha Mošny a Karla Hašlera, zájem jistě vzbudí stroj na „výrobu vichřice“ či třímetrový slon sloužící jako dekorace v jedné z verneovek hraných ve Vysokém nad Jizerou. Exponátů již mají shromážděny na desítky, dobrozdání odborníků jsou v šanonu, ale přes vstřícný přístup Královéhradeckého kraje (270 tisíc korun), obce a několika sponzorů stále ještě přes milion korun chybí. Miloslav Hýbner je optimista. Profesor František Černý, uznávaný teatrolog, rovněž vyjadřuje podporu a říká: „Finanční prostředky pro tento projekt se jistě podaří shromáždit, tak jako to v minulosti bývalo ostatně běžné, přispěním různých subjektů, protože význam muzea jistě leckdo chápe či pochopí.“ 

Otevřou letos? 

Organizátoři by chtěli muzeum letos otevřít. Nepůjde o klasický typ, protože k dispozici bude např. funkční replika jeviště z devatenáctého století, která může sloužit pro komorní představení nebo koncerty. 

Miletínští milují divadlo a lze jen věřit, že je sponzoři nenechají na holičkách. Odměnou jim bude vděk, sláva a mosazná tabulka v přízemí zámku pana Stýbla. 


EXPONÁTY POCHÁZÍ Z: 

- osmi muzeí kraje včetně jičínského 
- dvanácti ochotnických spolků a dvou obcí 
- čtyř státních archivů od Prahy po Jablonec nad Nisou