Hořicko - Kultura - Výstava Ladislav Šaloun a Hořice v hořické Galerii plastik Pondělí 22. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
20.5.2014 - Muzeum Hořice
Výstava Ladislav Šaloun a Hořice v hořické Galerii plastik

V letošním roce si připomínáme 100. výročí postavení Husova pomníku v Hořicích, který byl vytvořen podle modelu předního českého sochaře Ladislava Šalouna.

Myšlenka se v Hořicích poprvé objevuje v r. 1895, kdy se skupinka zdejších vlastenců rozhodla uspořádat sbírku na postavení Husova pomníku. V r. 1903 se iniciativy ujímá Okrašlovací spolek a ustanovuje se Komitét pro postavení Husova pomníku. Od samého počátku se počítalo s postavením pomníku v prostoru náměstí, na němž byla v r. 1910 dokončena budova Obchodní akademie. V r. 1908 zavítal do Hořic Ladislav Šaloun, aby ve Smetanových sadech vybral místo pro svého Krakonoše. Při procházce městem zhlédl i místo budoucího pomníku a nabídl vytvoření modelu. V té době byl již Šaloun vítězem veřejné soutěže na Husův pomník pro Staroměstské náměstí v Praze. Model pro Hořice byl dokončen v r. 1911 a rozběhly se reprodukční práce, které však po zákazu ministerstvem veřejných prací nesměly být prováděny v ateliérech sochařskokamenické školy, což celou záležitost značně prodražilo. Přesto byl pomník úspěšně dokončen a slavnostně odhalen 5. července 1914 k nadcházejícímu 500. výročí upálení M. Jana Husa.

Ladislav Šaloun měl velmi blízký vztah k uměnímilovnému městu Hořice a našel zde i řadu přátel. Město zdobí nejen jeho slavný pomník M. Jana Husa, který je velmi podobný pražskému, ale i známá plastika Krakonoš a Muž práce, symbolizující těžkou práci v kamenolomech. Další Šalounova díla jsou zastoupena ve sbírkách Galerie plastik. Některé další připravované projekty nebyly, bohužel, realizovány. Ladislav Šaloun byl v předvečer slavnosti jmenován čestným občanem města Hořice a byla mu zde uspořádána pravděpodobně jediná samostatná výstava. Toto všechno i další zajímavosti připomene návštěvníkům výstava Ladislav Šaloun a Hořice, která se právě otvírá v hořické Galerii plastik. Výstava, jež je k vidění už od středy 21. května do neděle 15. června, nebude zahájena tradiční vernisáží. Slavnostní setkání v galerii se uskuteční v pátek 13. června 2014 od 16 hodin v rámci městských oslav 100. výročí postavení pomníku a 130. výročí založení sochařskokamenické školy.

PhDr. Oldřiška Tomíčková