Hořicko - Kultura - Hořické jazzové noci slaví kulatou dvacítku Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořické jazzové noci slaví kulatou dvacítku

Festival Hořice JazzNights začíná v pátek. Na dvacátý ročník všechny srdečně zve Jan Sezima, ředitel Domu kultury Koruna, kde se všechny koncerty uskuteční.

JazzNights budou letos podvacáté. Jakým způsobem program tuto skutečnost připomíná?
Za ta léta se u nás vystřídaly stovky skvělých muzikantů z tuzemska i ciziny. Vybírat do programu ty, co tu ještě nebyli, je proto čím dál těžší. Letos si v rámci výročí festivalu připomeneme některé kapely a osobnosti, které u nás sklízely největší úspěchy. Kruh se tak uzavírá a další ročníky budou třeba úplně jiné. Poděkování patří všem, kteří nás po celou dobu podporovali a také fanouškům jazzu, kteří si k nám každoročně našli cestu. Z mnohých se stali skalní abonenti, kteří za dvacet let nevynechali jediný koncert a třeba se tak i jednou za rok v Hořicích opět setkávali. Proto mají JazzNights neopakovatelnou atmosféru a proto je také máme rádi.

Kdo bude zlatým hřebem letošního programu? Na co se třeba vy těšíte nejvíce?
Letos se podařilo domluvit vynikající slovenské klavírní AMC Trio, které patří k evropským špičkám. S triem navíc přijede věhlasný americký trumpetista Michael Patches Stewart. Všichni budou v Hořicích poprvé. Jinak jsme se v programu v rámci jubilejního ročníku snažili pozvat nejúspěšnější účinkující z minulých let. Samozřejmě v rámci možností. Snad největší ovace zde sklízely Hot Serenaders z Bratislavy, ke stálicím patřil Rudy Linka. Mezi hvězdy spadají také Crazy Hambones, ale i slovenští bluesmani Beňa a Radványi. Mnozí oblíbenci se do programu samozřejmě nevešli. To by ani nešlo. Za dvacet let se totiž v Hořicích vystřídala celá česká jazzová elita a mnoho špičkových evropských i světových muzikantů.

Kolik návštěvníků přišlo na loňský festival JazzNights? Očekáváte letos stejnou návštěvnost?
Festivalové koncerty bývají často vyprodané. I letos doprodáváme poslední místenkové vstupenky. Velmi dobrá návštěvnost nás vždy motivuje k dalším ročníkům. Jinak by pořádání festivalu nemělo smysl. Jazz je menšinovým žánrem. Nikdy nebude plnit stadióny. Hrají ho nejzdatnější instrumentalisté, protože právě zde se mohou nejlépe muzikantsky realizovat v přímém kontaktu s publikem. Jazzové koncerty také navštěvují hlavně „fajnšmekři", kteří jsou schopni náročnější muziku vnímat a výkony muzikantů ocenit. Proto se jazz hraje hlavně v klubech, kde je vzájemná komunikace muzikantů s publikem nejlepší. Náš sál s kapacitou kolem 300 míst je klubem trochu větším. Klubovou atmosféru se však snažíme zachovat. To, že se nám v našem malém městě daří sál jazzovým publikem naplnit, považujeme za úspěch.

Prozraďte něco málo ze zákulisí, o tvorbě programu. Jakého umělce jste třeba chtěli dlouho získat a museli jste ho přesvědčovat?
V programu se vždy snažíme o pestrost a co nejvyšší kvalitu. U zahraničních muzikantů také záleží na tom, zda jsou v termínu festivalu u nás v republice, nebo alespoň v Evropě. Od kvality se odvíjí cena a je nutné se vejít do rozpočtu, který máme k dispozici.

Jak náročné je připravovat akci finančně? Kdo festival nejvíce podporuje?
Rozpočet bývá kolem 350 tisíc korun. Významně pomáhá Královéhradecký kraj, Město Hořice a některé firmy.


Autor: Jan Jireš