Hořicko - Kultura - Martina Hozová/ Wired World Čtvrtek 5. prosince 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
30.8.2018 - Redakce
Martina Hozová/ Wired World

Galerie plastik vás zve výstavu Martiny Hozové nazvanou Wired World - Napjatý svět. Vernisáž provázená slovem historičky umění Mgr. Martiny Vítkové proběhne ve čtvrtek 6. září v galerii na Gothardě od 17:30 hod.

Hudební doprovod vernisáže provede saxofonista Vít Ryška a písničkářka Bára Petříčková z hradecké skupiny Goji.

Výstava potrvá v Galerii plastik Hořice od 6. do 30. září.

---------------------------------------------

Martina Hozová absolvovala ve druhé polovině 80. let hořickou sochařskou školu (SPŠKS) a v letech 1989-1995 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru sochařství Karla Nepraše. V letech 2006-2008 navázala oborem restaurování výtvarných děl sochařských pod vedením Petra Siegla. Martina Hozová vyučuje na SPŠKS restaurování kamene a související technologie.

Již od počátku 90. let vystavuje. Vzhledem k hlubokým přátelským vazbám absolventů sochařské školy Karla Nepraše se intenzivně účastnila skupinových výstav. V roce 2014 participovala například na výstavě Neprašových žáků v galerii trutnovského Uffa (Nechráněná dílna). S neprašovci vystavovala také v hořickém muzeu (2003), kam se v roce 2014 vrátila s „Výběrem“ absolventů SPŠKS. Svými díly je pravidelně zastoupena na přehlídce Art Prague a angažovala se rovněž ve výrazném výstavním počinu roku 2015, projektu Brave New World v pražském DOXu. Zaslouženou pozornost na sebe strhly její autorské výstavy Connecting People (Galerie AMB, Hradec Králové, 2011), Evoluce (Galerie Gambit Praha, 2014), Human Network (Galerie Fons, Pardubice, 2012), a On-line Age (Galerie Fons, Pardubice, 2017). Martina Hozová je znamenitou restaurátorkou. Její brilantní práce v podobě kopií barokních váz pro sousoší sv. Antonína Paduánského mohou příznivci památek obdivovat na Karlově mostě. Pro Vrtbovskou zahradu pod Pražským Hradem vytvořila kopii Braunovy Diany a v roce 2015 vytvořila pro kostel v Krásném Březně repliky reliéfních renesančních kachlů.

Volná tvorba Martiny Hozové je zaměřena na téma lidské existence. Člověk ji zajímá jako subjekt schopný myšlení a prožívání, jako jedinec vyrovnávající se s vlastním složitým egem i komplikovaným světem, který jej obklopuje. Lidská individualita je rozmělňována brutálním tlakem stereotypů současného světa, z jehož hodnotového systému jakoby se vytratily morální a etické zásady. Martina Hozová ve svých dílech neutěšený stav současné společnosti soustavně napadá. Její figurální kritika je důrazná a výstižná. Přestože autorka s oblibou parafrázuje tradiční témata dějin lidstva, její výtvarný projev je velmi současný. V poslední době připojila k oblíbeným sochařským materiálům románskému cementu a acrystalu i keramickou hmotu, z níž vytváří glazované hlavy, které kombinuje s kabely a jiným IT materiálem. Tato výbava příznačná pro moderní společnost odkazuje na autoritativnost virtuálního propojení, které indikuje blackout jakékoliv fyzické komunikace. Sochařské morality Martiny Hozové mají styl, nadhled a vtip, pro něž v současné české plastice jen stěží hledáme paralelu.

V roce 2016 se Martina Hozová zúčastnila Hořického sochařského symposia a vytvořila čistou pískovcovou hlavu s vybroušeným povrchem jako monumentální vyvrcholení série keramických glazovaných soch s odkazem na přetechnizovaný stav současného světa. Nejaktuálnějším projektem sochařky je realizace fontány Žofie Chotkové v podobě vějíře, se kterou v roce 2014 vyhrála výtvarnou soutěž vyhlášenou MČ Prahy 6, jejímž zadáním bylo vytvořit současné monumentální dílo na motivy osobnosti této české šlechtičny. Dílo je již zrealizováno a mělo by být osazeno v prostoru předpolí Písecké Brány pravděpodobně na jaře roku 2019.