Hořicko - Kultura - Výstava 6.-31.10. Lepší nežli stromy, tři betonové domy Úterý 23. července 2024 
Kultura
 Divadelní soubor Erben
 Divadla
 DKK Hořice
 Kina >>>
 Koncerty
 Přednášky
 Výstavy


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
27.9.2018 - Redakce
Výstava 6.-31.10. Lepší nežli stromy, tři betonové domy


Pozvánka na výstavu

Martin Matoušek

Lepší nežli stromy, tři betonové domy


Galerie plastik Hořice
6. 10. 2018 15:00 - vernisáž
7. - 31. 10. 2018 - výstava

Výstava lepší nežli stromy, tři betonové domy představuje díla Martina Matouška z let 2014 – 2018. Přestože se i v tak krátkém v časovém horizontu autorův rukopis výrazně proměnil, výstava je ucelenou sondou do Matouškova díla, jehož jednotícím prvkem je motiv krajiny. Nejstarší obraz na této výstavě nesoucí názvem For sale zobrazuje transformaci krajiny v industriální pole neustálého rozvoje. Jak dokládá už samotný název výstavy, krajina v pojetí Martina Matouška není jen romantická scéna s jezírkem, ale opravdový obraz doby a prostředí, jež nás obklopuje. Vyobrazený developerský projekt, byť v tomto případě fiktivní, je dokladem toho, jak naše společnost nakládá s krajinou jako s komoditou. Jeřáby jsou nástrojem změny, vše ostatní je zahaleno v mlze budoucnosti. Přestože nám může při pohledu na některý stav věcí pomalu docházet smysl pro humor, je třeba se situaci postavit čelem. Martin Matoušek stojí zpříma a dokonce s úsměvem. Stejně tak přistupuje i k samotné tvorbě. Na plátno vrhá beton a vylívá barvu, rozmáchlými tahy vytváří plastické struktury, kterými do obrazu vnáší hmotu a tíži staveb. Podobný přístup je patrný i na jeho pozdějších litých obrazech a až lyricky abstraktních malbách, ve kterých již neuctívá stroje a architekturu, za to dává prostor divákovi pro vlastní interpretaci.
Na výstavu byla zahrnuta dvě díla z nové série rozvíjející oba výše zmíněné přístupy. Ústřední obraz je nyní v procesu tvorby a bude dokončen přímo v prostoru Galerie plastik. Dočasný ateliér, který může být vnímán jako symbol návratu hořického malíře (byť jen na necelý měsíc), bude ve dnech 4. - 5. října zpřístupněn veřejnosti. Na rozdíl od běžných výstav, kde je umělec často jen nedostupnou postavou schovanou za svými obrazy, bude mít návštěvník možnost neformálního setkání s autorem již v předstihu. V průběhu výstavy je připraven doprovodný program pro veřejnost, na kterém si návštěvník bude moci zkusit malířské techniky vycházející z experimentálních metod umělce.
Kurátorka: Kateřina Lenzová


Martin Matoušek (*1976, Hořice) žije a pracuje v Praze. Malbě se soustavně věnuje od roku 2004. V průběhu času se jeho výtvarný projev měnil, a to jak ve vztahu k obsahu, tak vlivem použitých materiálů. Klasická plátna nahradil mahagonovými deskami, které poskytují naprosto odlišné možnosti práce s barvou i prostorem obrazu. Hledání nových výrazových prostředků mělo významný vliv na současnou podobu Matouškovy tvorby inklinující k výrazně abstraktním formám.Doprovodný program:

4. – 5. 10. / 9 – 12, 13 – 19
Otevřený ateliér Martina Matouška v Galerii plastik: autor bude v prostoru galerie malovat obraz, který se stane součástí výstavy.

9. - 12. 10. 2018/ út, st, pá 9 – 17, čt 9 – 18
Malířský workshop na téma abstraktní krajina/ kompozice: experimentální práce s akrylovými barvami a připravenými strukturami, cca 30-ti minutový program pro děti, studenty a veřejnost/ materiály a nástroje budou v galerii k dispozice.
Prosíme zájemce, aby se hlásili předem na tel. 778 489 781 nebo prostřednictvím e-mailu: cermanovaj@seznam.cz


Galerie plastik Hořice
Gothardská 1639
508 01 Hořice
muzeum.horice.org
otevírací doba: út – pá: 9 – 12, 13 – 17, so, ne, svátky: 10 – 12, 13 – 17