Hořicko - Obce Hořicka - Cerekvice nad Bystřicí - V Cerekvici roste vinná réva Stara trta Neděle 28. května 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Cerekvici roste vinná réva Stara trta

 U zdi kaple Zvěstování Panny Marie byly v sobotu vsazeny štěpy nejstarší vinné révy na světě – Stare trty. Cerekvickým je přivezl společně s delegací vnuk místního rodáka Bohuslava Skalického až ze slovinského Mariboru.

Význačnému pěstiteli vinné révy Bohuslavu Skalickému byla při této události odhalena pamětní deska, kolem které se už brzy bude pnout vzácné víno. Obdarovaní prý však nesmí zapomenout na jeho zalévání, týdně vypije deset litrů vody.

S vzácným štěpem převzali místní i listinu o řízku nejstarší ušlechtilé vinné révy, zapsané do Guinessovy knihy světových rekordů. Sametovku, která po více jak čtyři sta let roste a plodí na mariborském břehu u řeky Drávy a jež je oceňována jako nejstarší ze všech ušlechtilých vinných rév na světě, tak oficiálně přijala obec Cerekvice.

Stara trta je vzácností a jak připomněla poslankyně parlamentu Martina Berdychová, Cerekvice je druhým místem v České republice, kde má tato odrůda své kořeny. „V Podkrkonoší budujeme ovocnou stezku, kterou určitě prodloužíme z Hořic do Cerekvice, dál na Kuks a možná někdy i do Mariboru," slíbila přítomným.

S myšlenkou zasadit štěp v Cerekvici přišla rodina Bohuslava Skalického, která pátrala po svém dědovi a zjistila, že pocházel z obce nedaleko Hořic.

„Loni se po předchozí komunikaci objevil v Cerekvici Skalického vnuk, primář z fakultní nemocnice v Mariboru. Líbilo se mu tady, byl šťastný, že se dostal do domoviny svého dědy. Před Vánocemi jsme se dozvěděli, že se s vedením města Maribor dohodl a že obdržíme darem štěp staré vinné révy," popisuje cestu Stare trti do Čech cerekvický starosta Milan Tobolka.

Bohuslav Skalický se narodil roku 1872 v Cerekvici u Hořic, kde jeho otec vlastnil malé hospodářství. Vystudoval enologickou a pomologickou školu i vinařství na vysoké škole ve Vídni. Tehdy ho oslovilo vídeňské ministerstvo zemědělství. Byl poslán jako technický ředitel státní akce na ochranu proti révokazu v Kraňsku (dnešní Slovinsko). Organizoval přednášky, zakládal školky vinné révy a ovocných stromků. Tamní rolníky naučil racionálnějšímu sklepnictví a vybudoval dva vinné sklepy, kde pro veřejnost pořádal kurzy. Ač původně vůbec neznal jazyk ani poměry, strávil zde 26 let. Za jeho zásluhy byl tamější vládou jmenován hospodářským radou.

Stara trta (stará réva) je název pro nejstarší keř révy vinné na světě. Roste na jižním průčelí domu (ulice Vojašniški 8) v přístavu řeky Drávy ve slovinském Mariboru. Kmen, jehož průměr je v současné době 25 cm, byl zvěčněný již na kresbě domu z roku 1657. V roce 2004 byl vědeckou metodou určen věk keře na 440 roků a jako nejstarší keř révy vinné byl zapsaný do Guinessovy knihy rekordů. Réva je tažena na konstrukci po fasádě domu (brajdo) a každé ze dvou ramen je dlouhé 15 metrů. Ročně vyplodí jenom 50 kilogramů bobulí. To z nich činí exkluzivní záležitost.

Víno ze Stare trty není volně prodejné a je dáváno jako dar mimořádným návštěvám Mariboru, tedy nejvýznamnějším politikům, monarchům a světově proslulým celebritám. V loňském roce byla Stara trta vysazena v zahradě Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman odnož získal od svého slovinského protějšku Boruta Pahora jako oficiální státní dar.

Při sobotní události pozdravil přítomné také vnuk Bohuslava Skalického, který v krátkosti přiblížil nelehký osud rodiny. Cerekvickým předal ještě jeden dar, a to dřevěný klapající větrník.

Celodenní program osvěžilo dopolední vystoupení bělohradského souboru Hořeňák, odpoledne se pak zdejší kaplí nesly nádherné tóny houslí, které bravurně ovládala houslistka hradecké filharmonie Natalie Zhovtobriukh. Představili se i žáci místní základní školy, zazářil taneční souboru mužoretů ARTrosa. Přítomní zhlédli vystoupení hudebního souboru „Safari z Hradce Králové, navečer pak fotbalové utkání na místním hřišti a večer je čekala taneční zábava.

Autor: Iva Kovářová