Hořicko - Obce Hořicka - Miletín - Miletínské muzeum divadla představuje unikátní expozici Čtvrtek 28. března 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Miletínské muzeum divadla představuje unikátní expozici

Město je známé především jako rodiště Karla Jaromíra Erbena. O tom, že je zde Muzeum českého amatérského divadla, ví už málokdo. Svědčí o tom fakt, že do zámku, kde je expozice umístěna, zavítá přibližně pouze 1 200 lidí za rok. Přitom výstava je opravdu unikátní.

Sbírka je velmi rozsáhlá – zaznamenává historii od 12. století až po současnost. K zhlédnutí jsou makety postav z vybraných inscenací, malované opony z okolních měst a vesnic, jejichž autory jsou akademici i malíři pokojů.

Expozice přilákala i slavného herce Petra Vacka, který má nedaleko chalupu. Mezi návštěvníky nechybí čeští turisté z celé republiky. „Zaujala mě celková historie ochotnického divadla, bylo to pro mě přínosné," hodnotí výstavu Štefan Dibďák z Českých Velenic.V minulosti výstavu zhlédlo také mnoho cizinců. „Měli jsme zde Holanďany, Rusy, Poláky, Švédy i Bulhary," prozrazuje průvodce Milan Lánský.

V muzeu si na své přijdou nejen milovníci divadla, ale i běžní turisté včetně dětí. Je zde navíc bezbariérový přístup. Pokud čekáte nudný výklad historie divadla, budete mile překvapeni. Během prohlídky vás čeká mnoho zpestření.

Návštěvníci mají i přistup na jeviště, kde se mohou pokusit vžít do role krále či královny, připravené jsou rekvizity – koruna a plášť. Dětem se nejvíce líbí ukázka toho, jak se na divadelních prknech vytváří vítr, déšť či bouřka. Pokud zbude čas, zhlédnete pomocí dataprojektoru ukázku hry ochotnického divadla.

Na podzim se ujme péče o muzeum město. Radnice veškeré náklady uhradí z rozpočtu, bude se jednat především o pojištění prostor a exponátů a pak i úklid. Majitel zámku Ondřej Stýblo hradí náklady na vodu, elektřinu a topení. O tom, zda se změní otevírací doba muzea, rozhodnou na podzim zastupitelé. Prohlídku muzea si musíte zajistit telefonicky. Otevírací doba je každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin s hodinovou polední přestávkou od 11.30 hodin.
Martina Nováková

O muzeu
S nápadem založit muzeum přišel Milan Lánský společně s Miloslavem Hybnerem a Jiřím Valentou v roce 2002. Tehdy se konala výstava 175. výročí divadelního spolku. Pan Lánský vzpomíná, že si tenkrát řekli, že toho mají jako na muzeum, a to byl ten počáteční impuls. Majitel zámku Ondřej Stýblo nabídl prostor k pronájmu, zbývalo tedy sehnat peníze na realizaci. Iniciátoři oslovili větší firmy a podnikatele, s jejichž pomocí mohlo být muzeum v roce 2006 otevřeno. S financováním pomohlo i samotné město, které celou dobu přispívá na jeho provoz.
Dominantou, a zároveň nejstarším osmdesát let starým exponátem, je slon. Původně ho při představení nosili dva muži, měl ohebný chobot a mohl kývat hlavou. Součástí výstavy je série reflektorů, kterou muzeum dostalo darem.


Autor: jicinsky.denik.cz