Hořicko - Obce Hořicka - Ostroměř - Archeologové objevili v Ostroměři pece více než dva tisíce let staré Pátek 19. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Archeologové objevili v Ostroměři pece více než dva tisíce let staré

Archeologové z jičínského muzea objevili při výstavbě kanalizace hrnčířské pece z mladší doby železné. Nález je přes dva tisíce let starý.

První pec zde byla objevena už v roce 1924. Archeologové jsou teprve na začátku záchranného archeologického výzkumu. „Informací máme zatím málo,“ přiznává archeolog Radek Novák.

K nálezu došlo při hloubení kanalizace na severním okraji Ostroměře. „Objevili jsme dvě nálezové situace, které odpovídají dvěma obdobím. Nejmladším obdobím jsou základy novověkého domu, který zde stál a je patrný na císařském otisku stabilního katastru ze čtyřicátých let devatenáctého století a pak kamenné žlábky, které zřejmě souvisí s provozem kruhové pece,“ popisuje Novák objev.

Nedaleké Hradišťko je areálem bývalé středověké a novověké tvrze, a to byl další důvod pro zostřený dohled při výkopech. Nemluvě o známém slovanském hradišti, které se rozkládá o několik kroků severněji.

Jak bude průzkum pokračovat, to byla další otázka pro Radka Nováka.

„Začistíme stěny výkopu, vše podrobíme pečlivé dokumentaci, výplně objektů budeme vzorkovat pro speciální analýzy. Zajistíme samozřejmě také movité nálezy. Jedná se především o keramiku, mazanici a zvířecí kosti. V průběhu příštího týdne předáme výkop stavbě a budeme sledovat další jeho část, kde předpokládáme další nálezy,“ popisuje archeolog.

„Netušíme, zda jsme na okraji výrobního areálu z doby laténské či jsme v jeho středu. V tuto chvíli těžko odhadnout, další výkopy situaci vyjasní,“ dodává.

Nález hrnčířských pecí v Ostroměři populárně popisuje doktor Tomáš Mangel, archeolog Univerzity Hradec Králové

Během mladší doby železné (cca 450–40 př. Kr.) neboli též laténské, jak ji označují archeologové, se do střední Evropy šíří celá řada technologických inovací. Některé z nich se uplatňují také v hrnčířství. Poprvé se u nás objevuje keramika vyráběná s užitím hrnčířského kruhu a od počátku 3. století př. Kr. začínají být k jejímu výpalu užívány dvoukomorové vertikální pece.
Tato zařízení byla kompletně nebo z velké části zapuštěny pod úroveň terénu. Jejich typickým znakem je vertikální uspořádání komor. Jinými slovy, prostor určený pro umístění vsádky (peciště) je situován nad topeništěm, v němž docházelo k přeměně paliva na potřenou tepelnou energii. K oddělení obou komor sloužil hliněný perforovaný rošt dosahující nejčastěji průměru kolem 100 až 130 cm. Užívání takových pecí přineslo hrnčířům řadu nesporných výhod. Umožňují totiž vyšší kontrolu nad průběhem výpalu, přispívají ke snížení ztrát, snižují riziko požáru a dovolují celoroční provoz, v zásadě nezávislý na konkrétním počasí.
Dosud bylo z českého území známo přibližně 30 reliktů dvoukomorových vertikálních pecí, přičemž 6 z nich pocházelo z východních Čech. Jednou z východočeských lokalit odkud známe jejich doklady je Ostroměř, okr. Jičín. První nález pece zde byl učiněn již v roce 1924, a to v blízkosti statku F. Noska č. 176. V současné době zkoumají archeologové jičínského muzea další dvě dvoukomorové vertikální pece v nevelké vzdálenosti od nálezu z roku 1924. Ostroměř se tak s počtem tří známých dokladů podobných zařízení stává jednou z nemnoha českých obcí, které se mohou chlubit vyšším počtem takových nálezů.


Autor: Iva Kovářová, zdroj: jicinsky.denik.cz