Hořicko - Ekonomika - Kvůli BSE v Podhorním Újezdě Pátek 14. června 2024 
Hořicko
 Aktuality
 Ankety >>>
 Ekonomika
 Fotogalerie >>>
 Historie >>>
 Kultura >>>
 Obce Hořicka >>>
 Příroda
 Rozhovory >>>
 Sociální služby >>>
 Speciality regionu
 Sport >>>
 Školy >>>
 Úřady >>>
 Volný čas >>>
 Zdravotnictví >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
30.7.2004 - MF DNES 30.7.2004
Kvůli BSE v Podhorním Újezdě

Celkem 143 krav půjde na porážku kvůli výskytu BSE u utracené pětileté dojnice z kravína společnosti ZEAS v Podhorním Újezdu.

Nemoc šílených krav u prověřovaného zvířete potvrdilo včera (29.7.) kontrolní vyšetření. Na Jičínsku se jedná v poslední době už o druhý případ. Kvůli podezření na výskyt nemoci šílených krav muselo být vloni utraceno 87 zvířat ze zemědělského družstva v Miletíně.
„Nemoc šílených krav v Podhorním Újezdu dnes definitivně potvrdil kontrolní test. V souvislosti s tímto případem bude utraceno 143 vrstevnic nakažené krávy, které budou označeny a do doby usmrcení se nesmějí nikam přesunovat,“ uvedl včera odpoledne mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Společnost ZEAS v Podhorním Újezdu hospodaří přibližně na 2000 hektarech pozemků a chová zhruba 1100 kusů hovězího dobytka. Produkci mléka zajišťuje 480 dojnic, mezi kterými se objevila nakažená kráva. Jiné zemědělské podniky výskyt nemoci šílených krav v Podhorním Újezdu neohrozí, protože společnost ZEAS má uzavřený chov, ze kterého doplňuje pouze své stádo, a dalším chovatelům zvířata neprodává.

„Budeme muset utratit téměř třetinu všech našich dojnic, což je pro nás samozřejmě velice nepříjemné. Naštěstí máme chov pojištěn a pokud nám pomůže i stát jako ve všech minulých případech, měli bychom to zvládnout,“ konstatoval ekonom zemědělské společnosti ZEAS Jaroslav Vaníček.

Hned od pondělí začne podle něj firma nakupovat nová zvířata, kterými postupně zaplní volná místa po utracených dojnicích. „Následující týdny budou hodně náročné, protože to pro nás bude znamenat spoustu práce navíc a velké ztráty v produkci mléka,“ dodal Vaníček.

Výskyt nemoci šílených krav v Podhorním Újezdu je už třináctým případem v Česku.


Ivan Truhlička