Hořicko - Ekonomika - Francouzi mlékárnu Promil nekoupí Pátek 14. června 2024 
Hořicko
 Aktuality
 Ankety >>>
 Ekonomika
 Fotogalerie >>>
 Historie >>>
 Kultura >>>
 Obce Hořicka >>>
 Příroda
 Rozhovory >>>
 Sociální služby >>>
 Speciality regionu
 Sport >>>
 Školy >>>
 Úřady >>>
 Volný čas >>>
 Zdravotnictví >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
25.10.2005 - MFDnes 25.10.2005
Francouzi mlékárnu Promil nekoupí

Zřejmě krach jednání s bankami rozhodl o tom, že francouzská společnost Lactalis odstoupila od záměru převzít zadluženou mlékárnu Promil v Novém Bydžově. Právě vstup významného partnera měl podnik s dvěma sty padesáti zaměstnanci, kteří již dostali výpověď, zachránit. Francouzi však mají nadále zájem o Krkonošskou sýrárnu, která je součástí holdingu Promil.

Původní záměr odkoupit celý holding Francouzi podmínili dohodou s peněžními ústavy, stažením návrhu na konkurz mlékárny a obnovením větší části dodávek mléka. Za to měli zemědělci dostat peníze, které jim Promil dluží a výroba se měla opět rozjet. Celkem jde o částku převyšující sto padesát milionů korun.

„Celý holding určitě nepřevezmeme. Stále však zvažujeme převzetí jeho části, to znamená Krkonošské sýrárenské, kam patří provozy v Jičíně, Dřevěnici, Kruhu u Jilemnice a v Nymburce. O tom se rozhodne během dvou dnů, kdy se k situaci vyjádří vedení společnosti ve Francii,“ sdělil včera ředitel Lactalisu pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Jaroslav Musil a dodal, že jednání jsou již nyní neúnosně dlouhá.

„Celou věc musíme vyřešit velmi rychle, případné převzetí části holdingu již nelze s ohledem na ekonomiku dále prodlužovat,“ řekl Musil.

Zatímco zemědělci byli ještě před několika dny připraveni dodávky mléka obnovit a vyvázat se z nových smluv uzavřených se současnými partnery, celou věc podle nich překazila jednání s bankami. Ke konci týdne již několika významným dodavatelům došla trpělivost, přestože vidina dlužných peněz se jim tím značně vzdálila.

„Nedohodli se s bankami, takže z toho sešlo. Čekáme na oficiální závěry, ale zdá se, že jsme mimo hru. Pokračujeme v dodávkách mléka do Německa a nevylučuji, že se přidáme ke konkurzu. Pokud vím, návrh na konkurz podala skupina dodavatelů,“ řekl včera Miroslav Bárta, ředitel společnosti ZEM Nový Bydžov, která dodávala Promilu 17 tisíc litrů mléka denně a nyní zásobuje drážďanskou mlékárnu Müller.

„Včera nám francouzská strana oznámila, že se nedohodla se spořitelnou, takže jsme dnes svým členům doporučili, aby navázali jednání s jinými mlékárnami a pracovali s nimi na pevných smlouvách,“ uvedl již ve čtvrtek předseda Mlékařského obchodního družstva Bydžovsko Luděk Pour.

Novobydžovskou mlékárnu přestala část dodavatelů zásobovat mlékem koncem září, zhruba dvě stě padesát zaměstnanců dostalo výpověď platnou ke konci roku, část z nich zůstává doma a mlékárna vyrábí v omezené míře.

Podle ředitele a většinového vlastníka Promilu Václava Polácha je příčinou problémů podniku velká investice do modernizace zařízení novobydžovské mlékárny. Splnění norem Evropské unie stálo podnik téměř dvě stě milionů korun. „Neměli jsme volné finanční prostředky a zemědělci již nemohli na peníze déle čekat,“ vysvětlil před časem Polách, který již počátkem září ohlásil prodej holdingu Lactalisu. Později se ukázalo, že k němu ještě nedošlo. Polách včera ani na konci minulého týdne nereagoval na telefonáty ani na dotazy zaslané elektronickou poštou.


Stanislav Ďoubal