Hořicko - Ekonomika - Nové továrny? Na Jičínsku Středa 24. dubna 2024 
Hořicko
 Aktuality
 Ankety >>>
 Ekonomika
 Fotogalerie >>>
 Historie >>>
 Kultura >>>
 Obce Hořicka >>>
 Příroda
 Rozhovory >>>
 Sociální služby >>>
 Speciality regionu
 Sport >>>
 Školy >>>
 Úřady >>>
 Volný čas >>>
 Zdravotnictví >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Nové továrny? Na Jičínsku

JAK PŘILÁKAT INVESTORY V městských průmyslových zónách v Královéhradeckém kraji vyrůstají nové továrny. Nejvíc pracovních míst letos přibude na Jičínsku. V Jičíně staví německá společnost Leist, v Hořicích firma Olpran.

O městské průmyslové zóně se v Hořicích mluví už mnoho let. Plány místní radnice však dosud zůstávaly pouze na papíře.
„To se letos zásadně změní. Svůj nový závod už začala stavět firma Olpran, která ho chce dokončit ještě letos. Výstavbu intenzivně připravuje i společnost Swell. Ta právě dokončuje stavební řízení a v průběhu roku chce zahájit výstavbu, která by měla skončit příští rok na jaře,“ informoval hořický starosta Ivan Doležal.
Obě firmy si pro své nové závody vybraly pozemky v hořické průmyslové zóně v blízkosti silničního přivaděče spojujícího obchvat s centrem města. Olpran na nich postaví novou továrnu pro montáž jízdních kol se skladem, prodejnou a kancelářskými prostory pro vedení firmy. Swell počítá se stavbou nového areálu zaměřeného na konstrukci a prototypovou výrobou součástek pro automobilový průmysl.

Hořice Olpranu žádné kompenzace platit nebudou Oba investoři už v Hořicích působí delší dobu. Olomoucký Olpran tam nyní zaměstnává sedmdesát lidí a do nového závodu jich chce přijmout dalších padesát. Swell výhledově počítá s přijetím asi třiceti nových zaměstnanců. Jednání mezi Olpranem a hořickou radnicí nedávno zkomplikoval požadavek investora, aby mu město zaplatilo 20 milionů korun jako kompenzaci za zvýšené stavební náklady způsobené přílišnou vlhkostí na zakoupených pozemcích.
„Společnost koupila parcely před dvěma lety. Nemyslím, že by nebyla seznámena s kvalitou půdy. Její požadavky jsou podle mě neoprávněné. Dohodli jsme se, že se budeme Olpranu snažit pomoci získáním nějaké státní dotace třeba na stavbu přístupové komunikace a víc se ke kompenzacím vracet nebudeme,“ uvedl starosta.

Staví se i v Jičíně

Radnice v Jičíně začala svoji městskou průmyslovou zónu na rozdíl od Hořic budovat jako jedna z prvních v kraji už v roce 1995 a o pět let později byla jičínská zóna podle ekonomického přínosu vyhodnocena agenturou CzechInvest jako druhá nejlepší v republice. Vedení města se přesto stále snaží lákat na volné pozemky další investory. Intenzivní jednání vede radnice především se společnostmi Leist, Tucker a Amsterdamské květiny.
„Firma Leist už začala svůj závod stavět. Hotov by měl být ještě letos. Zástupci Amsterdamských květin si podali žádost o vydání stavebního povolení, takže předpokládáme, že i tato společnost letos zahájí výstavbu svého areálu tak, jak se k tomu ve smlouvě s městem zavázala,“ uvedl jičínský starosta Martin Puš.
Německá společnost Leist buduje v průmyslové zóně v Jičíně závod na povrchovou úpravu součástek pro automobilový průmysl. Zpočátku najde v nové továrně práci asi šedesát lidí. Počet zaměstnanců se poté bude v závislosti na růstu výroby postupně zvyšovat až na plánovaných 160 lidí.
Nizozemská společnost Amsterdamské květiny chce v Jičíně zaměstnat 25 pracovníků, kteří se budou věnovat tvorbě květinových výzdob a vazeb z čerstvě řezaných květin, suchým květinovým aranžmá a výrobě dárkových předmětů z přírodních surovin. Mnohem menší naději na úspěch mají jednání jičínské radnice s firmou Tucker, která chtěla v průmyslové zóně postavit podnik s 200 zaměstnanci na výrobu drobných plastových dílů a elektrokabelů.
„Společnost Tucker nám sdělila, že její americký vlastník zatím záměr evropského managementu firmy neschválil, a zrušila rezervaci vybraného pozemku. Atraktivní místo v blízkosti silničního obchvatu proto začneme nabízet jinému zájemci. To však neznamená, že firma Tucker u nás továrnu v budoucnosti nepostaví, byť třeba na jiném pozemku,“ dodal Puš.

Investory lákají i další města v kraji

Na nové investory čekají také v Solnici na Rychnovsku. S plochou víc než 32 hektarů mezi silnicí první třídy a železniční tratí se počítá v územním plánu pro průmyslovou zónu Solnice Jih. Pozemky jsou většinou v majetku soukromníků, zčásti obecní a státní, ale zatím tam chybí inženýrské sítě a přístupové cesty.
Stát už vloni podpořil i další průmyslovou zónu v sousedních Kvasinách, kde působí automobilka Škoda Auto. Za 112 milionů korun vznikla nová parkoviště, odstavné plochy a další zázemí pro automobilku, jež rozšířila výrobu o model Roomster. V areálu podnikají také dva dodavatelé Škody, několik dodavatelů má Škoda v okolí.
Fungující zónu se podařilo rozběhnout i v Červeném Kostelci na Náchodsku. V současné době tam působí firmy Saar Gummi Czech, Galček, Saurer, Boltjes International, MG Italy a slévárna Tupron. „Územní plán počítá s volnou plochou ještě asi pro tři větší podniky,“ sdělil červenokostelecký starosta Petr Mědílek a dodal, že město napomáhá rozvoji zóny spíš drobnějšími investicemi.


IVAN TRUHLIČKA, s přispěním Štěpánky Tůmové
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)