Hořicko - Ekonomika - Firma uspěla i přes dlužné nájemné Pátek 14. června 2024 
Hořicko
 Aktuality
 Ankety >>>
 Ekonomika
 Fotogalerie >>>
 Historie >>>
 Kultura >>>
 Obce Hořicka >>>
 Příroda
 Rozhovory >>>
 Sociální služby >>>
 Speciality regionu
 Sport >>>
 Školy >>>
 Úřady >>>
 Volný čas >>>
 Zdravotnictví >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
30.1.2022 - Redakce
Firma uspěla i přes dlužné nájemné

Prodejna potravin Švamberk je na hořickém náměstí Jiřího z Poděbrad, kudy prochází frekventovaná silnice II. třídy, patnáct let a podle nové smlouvy tam bude i další dvě desetiletí. A to přesto, že provozovatel poslední roky neplatil městu nájemné.

Na to poukazuje opozice. „Nechápu, jak mohla firma dostat novou nájemní smlouvu, když na konci roku k 31. 12. městu dlužila 2 miliony 276 tisíc. Neměla být připuštěna do záměru,“ míní zastupitel Martin Křovina (ODS). Městské zastupitelstvo ovšem dluh formálně smazalo. Přistoupilo totiž na požadavek nájemce, aby se od dluhu odečetly jeho investice do obchodu. Sám je vyčíslil na 8,5 milionu korun, podle znaleckého posudku byly sice nižší, ale stále vyšší než dluh.

„Zastupitelstvo schválilo dohodu, město zaplatí Švamberk Investu částku 257 tisíc, kterou dluží za technické zhodnocení a opravy,“ shrnul výsledek hořický starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj), na jehož kandidátce před čtyřmi lety figuroval i ředitel firmy Švamberk Invest Jaroslav Švamberk.

Opozici se nelíbí i to, jak radnice vybírala nájemce svých prostor. Město vypsalo postupně čtyři poptávky na nového nájemce. Do prvních dvou se nikdo nepřihlásil, ve třetí byla firma Švamberk a ještě jeden uchazeč, který nabídl víc, ale radnice řízení zrušila. Napočtvrté se přihlásil pouze Švamberk a zvítězil.Zastupitel Křovina se podivil, že se postupně změnily podmínky soutěže, protože původně se nesměl přihlásit nikdo, kdo dluží městu. „V září se to obratem změnilo a najednou se mohl přihlásit i případný dlužník, který své dluhy vyrovná až v okamžiku podpisu smlouvy. To výběrové řízení bylo na míru,“ míní.

Ředitel společnosti, která získala dvacetiletou smlouvu na pronájem obchodu, se ke sporu odmítl vyjádřit. Jednatelka firmy Petra Švamberková reagovala pouze stručně, když v pátek dopoledne uvedla, že považuje novou smlouvu s městem za nevýhodnou a že neví, zda budou v provozování obchodu pokračovat. Odpoledne se však zastupitelé dozvěděli, že smlouva byla právě podepsána. Požadavek, aby výběr nového nájemce radnice zopakovala, opozice neprosadila.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3435194-horicka-radnice-prodlouzila-pronajem-obchodu-na-namesti-firma-uspela-i-pres-dluzne#live


Poznámka redakce:

-> Faktem je, že komerční nebytový prostor je na hlavním hořickém náměstí vedle veřejného parkoviště, tedy na lukrativním místě, lepších ve městě není.

-> Faktem je, že smluvní doba pronájmu nebytového prostoru pro běžnou prodejnu na 20 let je zcela neobvyklá a nenapadá paralela v případě soukromého vlastníka podobné nemovitosti.

-> Faktem je, že platební kázeň staronového nájemce je minimálně diskutabilní.

-> Faktem je, že JUDr. Ing. Jaroslav Švamberk, pekař a hokynář, kandidoval v posledních komunálních volbách 2018 na stejné kandidátce s Alešem Svobodou a s Bc.Janou Bouzkovou, tedy současnými starostou a místostarostou.

Tato fakta před letošními komunálními volbami nutí k zamyšlení.