Psík mývalovitý decimuje drobnou lesní zvěř.
V českých lesích se vyskytují exotická zvířata
Ještě před několika lety ho lidé znali leda ze zoo nebo z knih o přírodě. Nyní se s ním při trošce štěstí mohou potkat v lese hned za městem.
Psík mývalovitý, nenápadná šelma původem z Asie, u nás decimuje drobnou i mladou vysokou zvěř. Nerovný boj s ním svádějí i správci honiteb v Hradeckém kraji.
„Psík mývalovitý se u nás začíná zabydlovat a působí škody. Zvíře je to velice dravé, kromě zajíců a bažantů loví mláďata srnčí zvěře, ale žere také mláďata svých konkurentů jezevců! Lovit se začali před zhruba sedmi lety, kdy byl jejich výskyt ještě ojedinělý. Od té doby se však jejich počet zvýšil o stovky procent. Jen loni jich myslivecká stráž a myslivečtí hospodáři v našem kraji zastřelili sto dvanáct. Běžní myslivci je lovit nesmějí,“ říká Karel Solnička z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Hradci Králové.
Do Evropy z Ruska
Asi šestikilová, necelý metr velká šelma připomíná známějšího mývala. U nás nemá přirozeného nepřítele a kvůli rychlému rozmnožování může pro přírodní rovnováhu znamenat vážné ohrožení.
„Naše příroda na psíky mývalovité není připravena. Šelma je sice velmi nenápadná, ale lišky či jezevce dokáže z jejich území vytlačit. Její výskyt u nás ještě není dostatečně popsán, ale třeba ve Švédsku donutili k ústupu celou populaci jezevců, ačkoli jsou zhruba o polovinu větší. U nás psíků naštěstí tolik zatím není, ale i k tomu může v budoucnu dojít. Nebezpečí spočívá také v možném přenosu vztekliny či prašiviny,“ upozorňuje Solnička.
Do střední Evropy se psík mývalovitý dostal zřejmě ze Skandinávie, původně však pochází z Dálného východu.
„Postupně se rozšířil v evropské části Ruska, kde je vysazovali kvůli kvalitní kožešině. Jednoho jsme měli v naší stanici. Odchytli jsme ho u Hořic, pro jiného jsme si jeli do Černožic nad Labem, ale odchyt se nezdařil,“ říká David Číp ze Záchranné stanice pro zraněná a opuštěná zvířata v Jaroměři.
Na Zvičině odchytli i mývala
Jiná šelma, která se začala v našich lesích v posledních letech stále častěji objevovat, je mýval, původem ze severní Ameriky. K nám si to zamířil ze západní Evropy, kde byl vysazován kvůli kožešině.
„Mýval u nás zatím není tak rozšířen jako psík mývalovitý, ale třeba v Německu se s ním setkáte naprosto běžně. Je pouze otázkou času, kdy se začne ve velkém objevovat i u nás. Jednoho jsme už odchytli na Zvičině,“ říká Číp.
Upozorňuje také na výskyt severoamerické veverky popelavé, která vytlačuje původní příbuzné v Anglii či v Itálii. „Do deseti let se objeví i tady,“ dodává Číp.
STANISLAV ĎOUBAL