Hořicko - Příroda - Jaká bude úroda ovoce v r.2011 ? Sobota 13. července 2024 
Hořicko
 Aktuality
 Ankety >>>
 Ekonomika
 Fotogalerie >>>
 Historie >>>
 Kultura >>>
 Obce Hořicka >>>
 Příroda
 Rozhovory >>>
 Sociální služby >>>
 Speciality regionu
 Sport >>>
 Školy >>>
 Úřady >>>
 Volný čas >>>
 Zdravotnictví >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
30.5.2011 - Redakce
Jaká bude úroda ovoce v r.2011 ?

Poklepáním myši na obrázek se obrázek zvětší Ačkoli nyní, na konci měsíce května, si užíváme horkých letních dnů, byl konec dubna a začátek května 2011 velmi chladný. K ránu 2.5.2011 naměřili například v Červené Třemešné mínus 7°C. To už je na tuto roční dobu nevídaný mráz a bylo jasné, že  rašící a kvetoucí přírodu to poznamená. Pojďme nyní s časovým odstupem, který pesimistické předpovědi potvrdil, bilancovat napáchané škody:

Ořešáky (na snímku vlevo) patří k nejvíce postiženým. Letošní úroda ořechů je ze 100% ztracena. Stromy znovu raší, snad se během roku dostanou opět do kondice, jinak by příští zima mohla být jejich poslední.

Z peckovin nejhůře dopadly teplomilnější odrůdy jako jsou meruňky a broskve. Vyjimečně meruňky rostoucí na velmi dobře chráněném stanovišti dají i letos pěknou úrodu, jedná se však o dost ojedinělé případy spíše potvrzující celkovou neúrodu. Hodně špatně jsou na tom blumy a ryngle. Jindy obalené keře špendlíků podél cest jsou letos značně prořídlé, propad proti běžnému roku odhaduji až na 80%. U třešní a višní bude úroda nižší o 25-75%  v závislosti na individuálních podmínkách jednotlivého stromu. Některé ranné Karšovky chráněné zástavbou se množstvím úrody budou blížit dlouhodobému průměru, jiné, volně rostoucí, jsou na tom podstatně hůře. Docela slibně vyhlíží úroda u pozdějších křupek. Velké rozdíly jsou mezi lokalitami, přesněji zda strom roste před Chlumem nebo za ním.  Zatímco zahrádkář ve Stračově si již pochutnává na pěkných třešních, jeho kolega v Lukavci si může nechat zajít chuť.
S úrodou tradiční domácí švestky to nevypadá na katastrofu, spíše naopak. Snad je to tím, že mrazy je zastihly jen krátce po opylování a nebo pro její  otužilost?

Poklepáním myši na obrázek se obrázek zvětší Z jádrovin přečkaly mrazy lépe hrušně než jabloně. Podle moštárny Ostroměř nebude pomalu letos z čeho mošt lisovat.

Bramborám pomrzly zelené nadzemní výhony. Zemí izolované hlízy zůstaly nepoškozeny, velmi úspěšně se regenerovaly  a zdá se, že podstatnější ztráty nebudou.

Drobné ovoce jako angrešt a rybíz bylo poškozeno způsobem dlouho nevídaným. Angrešt mrazy zasáhly v době, kdy již měl vytvořeny plůdky. Ty pak z 80-90% zhnědly a postupně opadaly (na snímku vpravo). Zatímco v běžném roce se rybíz sbírá po hroznech, letos to bude po jednotlivých kuličkách. Na planě rostoucím keři odolné meruzalky (na kterou se roubuje stromkový angrešt) letos nemáme jedinou kuličku, i když keř před mrazy odkvetl nádherně.

Našemu ovocnářskému kraji letošní silné pozdní mrazy hned zkraje vegetačního období sebraly naději na i jen průměrnou úrodu.