Hořicko - Sport - 300 zatáček G.Havla - Automotoklub Hořice - historie 2000,2001 Sobota 2. března 2024 
Sport
 300 zatáček G.Havla
 90 let fotbalu v Hořicích
 Aeroklub Hořice
 Aikido
 Sršni Hořice -florbal
 Florbal
 Fotbal
 Fotbalové výsledky >>>
 Jezdectví
 Karate
 Kulturistika >>>
 Ping-pong
 Šachy
 Tenis
 Turistika >>>


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
18.11.2001 - Redakce
Automotoklub Hořice - historie 2000,2001

300 ZATÁČEK GUSTAVA HAVLA V ROCE 2001

I v letošním roce připravuje hořický Automotoklub dva motoristické podniky. Tím prvním bude mezinárodní závod silničních motocyklů, který je znám pod názvem 300 zatáček Gustava Havla. Termín těchto závodů je 26. – 27. 5. 2001. Na startu se objeví závodní motocykly ve třídách do 125cc, třída Klasik do a nad 350cc, dále třída supermono (jednoválcové čtyřtakty) a volná třída nad 250cc (kde startují i motocykly o objemu až 750cc, známe jako superbiky a do 600cc, známe jako supersporty).

Druhým podnikem budou mezinárodní závody silničních motocyklů a veteránů. Na startu se objeví jezdci celkem v deseti kategoriích, dále budou startovat i sidecary a k vidění by měla být i ukázková jízda automobilů. Startují bývalé závodní speciály s datem výroby od 1920 až po rok 1978. Termín těchto závodů je 9. – 10. 6. 2001.

V letošním roce to je 40 let od doby, kdy se po válce jel první ročník motocyklových závodů. Byl to přesně 25. 6. 1961.
I závod veteránů slaví jubileum, totiž desáté výročí. Tento závod je navíc umocněn tím, že se pojede jako jeden ze závodů mistrovství Evropy.

Hořická trať je proslulá svou náročností a klasickým pojetím. Jeden okruh měří 5 150 metrů s celkovým převýšením 90 metrů a během jednoho kola musí jezdec projet šestadvaceti zatáčkami. Jedinečnou atmosféru si pochvalují nejenom jezdci, ale i diváci. Kolem okruhu je několik atraktivních míst, ze kterých se dají závody bezpečně sledovat. Diváci mají i možnost navštívit parkoviště závodních strojů, kde si mohou vše, co je zajímá, prohlédnout pěkně zblízka. Přijměte tedy pozvání od hořických pořadatelů, kteří se budou těšit nashledanou při některém z pořádaných podniků.

Pořadatelský sbor AUTOMOTOKLUB Hořice


300 ZATÁČEK GUSTAVA HAVLA V ROCE 2000

Hořický Automotoklub je již osmatřicet let pořadatelem závodů silničních motocyklů, které jsou známé pod názvem 300 zatáček Gustava Havla. Historie závodů rychlých motocyklů se začala psát již v roce 1925, kdy klub hořických trampů, kteří si říkali Gray Grizzly, uspořádal první závody. Vůbec první závod 300 zatáček se jel v neděli 28.června 1936, prvním vítězem byl Jan Lucák na Ogaru.

První ročník novodobých "Zatáček" se jel 25.6.1961. Dalším mezníkem byl rok 1968, kdy se na startu objevili i jezdci ze zahraničí. Od té doby se závody v Hořicích jezdí jako volný mezinárodní podnik. Vzhledem k naturelnímu pojetí tratě, která snad mimo obávané TT na ostrově Man nemá v Evropě obdoby, je hořická trať velice oblíbená pro svou náročnost. Jeden okruh měří 5.150 metrů a jezdci musí proháčkovat celkem šestadvaceti zatáčkami a překonat převýšení 90 metrů.
Za těch odjetých 37 ročníků, se na startu objevila celá řada jezdců, kteří byly velkými i menšími hvězdami Velkých cen po celém světě. Z našich jezdců vzpomeňme na Gustava Havla, Františka Šťastného, Václav Paruse, Bohumila Stašu apod. I když zahraniční konkurence měla vždy nad našimi jezdci náskok v technice, naši tento handicap vynahrazovali pravým závodnickým srdíčkem. Největší hvězdou ze zahraničí byl beze sporu Rolf Blatter, vícemistr světa z roku 1979. Další vítězili ve Velkých cenách seriálů mistrovství světa nebo Evropy. Lansiovuori, Hyvarinen, Stollinger, Drapál, Kunz, Dobson, Rungg, Harmati, Szabo, Nikolov, Auringer, Preining apod. Celkem za historii 300 zatáček byli k vidění reprezentanti ze 17ti zemí Evropy a Kanady. Každoročně závodům přihlíží dvacetitisícová návštěva za velkého zájmu medií, včetně těch zahraničních.

Ale v Hořicích nejsou k vidění pouze rychlé moderní závodní speciály. Již osm let se ještě pořádá jeden podnik, a to závody veteránů. Na startu se objevují nejenom motocykly solo, ale i sidecary a automobily. I pro letošní rok jsou připraveny oba tyto motoristické podniky. Ostré zatáčky se jedou 20.-21.5.2000 a závody veteránů o tři týdny později, tedy 10.-11.6.2000. Vzhledem k již popsané oblíbenosti a ke vzorné organizaci podniku, se letos závod veteránů pojede jako nultý ročník mistrovství Evropy. Takže vážení, pokud zavítáte do Hořic, nenechte si ujít kromě krás našeho města napínavou a vzrušující podívanou silničních motocyklů.

Ladislav Kočí