Hořicko - Historie - Rok 2023 je rokem Harrachů Úterý 23. července 2024 
Historie
 Domov v kopcích
 Osobnosti Hořicka


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
8.3.2023 - Redakce
Rok 2023 je rokem Harrachů
Proč rod Harrachů? Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna.
MPÚ si připomíná 70 let od zpřístupnění zámku Hrádek u Nechanic veřejnosti. Právě toto letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů v Čechách a také státní zámek Janovice u Rýmařova jsou hlavními objekty 13. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů Národního památkového ústavu tentokrát s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje. Na vysvětlenou: Ve druhé polovině 19. století se zámek v Janiovicích u Rýmařova stal hlavním sídlem moravské větve Harrachů, z níž vynikal zejména ekonom, filantrop a přítel Františka Ferdinanda D´ Este hrabě František Harrach. Léta zanedbávaná památka čeká na svoji citlivou památkovou obnovu, snad tomu letošní připomenutí Harrachů pomůže.

Akce byla kladně přijata i mimo působnost NPÚ. Spontánně ji vzalo za své Krkonošské muzeum Jilemnice. Podporují ji snad všichni z regionu Krkonoš a Podkrkonoší.

Více informací naleznete na:
- www.npu.cz
- zámek Hrádek u Nechanic
- zámek Janovice u Rýmařova
- www.krkonose.eu
- Krkonošské muzeum Jilemnice