Hořicko - Sociální služby - Úřad se zastal klientů Pátek 14. června 2024 
Sociální služby
 Ústav sociální péče pro tělesně postižené


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
22.4.2008 - www.mfdnes.cz
Úřad se zastal klientů

Řadu nedostatků shledali vloni v hořickém ústavu sociální péče, který se stará o osmdesát tělesně postižených klientů, úředníci veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Krajský úřad se proto s tamním ředitelem Vladimírem Sychrou dohodl na jeho rychlém odchodu do důchodu a chce ho nahradit někým, kdo zjištěné nedostatky napraví.

Ombudsman již hořický ústav kontroloval v roce 2006 a vloni tam své inspektory poslal znovu, aby se přesvědčil, jestli zařízení jeho tehdejší výtky napravilo.

„Většinu ombudsmanových doporučení však vedení ústavu nerespektovalo, především neodstranilo nedostatky v individuálním plánování, neposílilo soukromí klientů, neupravilo režim vydávání jídla a provádění osobní hygieny,“ uvádí nedávno vydaná výroční zpráva ombudsmana. Ombudsman proto jednal s krajským úřadem jako zřizovatelem ústavu o tom, jak situaci napravit. „Výtky ombudsmana vedly k naší dohodě s ředitelem ústavu Sychrou o jeho odchodu do důchodu,“ řekl náměstek hejtmana Miloslav Plass. Dodal, že několik standardů kvality sociální péče v ústavu nesplňovalo kontrolovaná kritéria. Sychrův nástupce bude znám v květnu.

Podle vedoucího odboru sociálních věcí na krajském úřadu Martina Scháněla byla chyba především v zastaralém způsobu práce s klienty. „Chyběla aktivní složka, aby jezdili třeba na výlety či do divadla,“ dodal Scháněl. Péče o klienty ani jejich zdravotní stav prý ale ohroženy nebyly.


Úředníci ombudsmana vloni v Královéhradeckém kraji navštívili i domovy důchodců Albrechtice nad Orlicí a Tmavý Důl. V obou zařízeních jejich kontroly dopadly podstatně lépe. „Albrechtice dopadly velmi dobře, k Tmavému Dolu byly jen drobnější připomínky,“ řekl Plass.

Dodal, že návštěvy z kanceláře ombudsmana jsou přínosné a personálu i ředitelům sociálních zařízení přinášejí důležitý pohled zvenku. „Z devadesáti procent byly připomínky úřadu ombudsmana správné,“ uvedl Plass.

Motejl některé připomínky sám stáhl. Mezi neopodstatněné patřilo třeba to, že klienti hořického ústavu nemohou kouřit na pokojích. „Pokoje v Hořicích jsou vícelůžkové, takže z provozního hlediska samozřejmě není možné kouření na pokojích povolit,“ uvedl Plass.

Hořický ústav se stará o dospělé tělesně postižené muže i ženy. Jeho budova vznikla a začala sloužit ve třicátých letech minulého století. V letech 1991 až 2000 prošel ústav rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.


Jiří Hošna, Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)